Másik jellemvonása, hogy magba akkor szökik, amikor virágzik. Az egyiptomiak a lótuszvirágot a reinkarnáció folyamatának szimbólumaként kezelik. A lótuszvirágot a Nap istenével hozzák kapcsolatba, mivel a virág éjjel összehúzza szirmait és a vízbe merül, hajnalban pedig a víz felszínére jön és kinyílik: úgy, mint a Nap.
A lótuszvirág jellemzése
A lótuszok valódi kétszikű virágok, melynek két faja ismert: az indiai lótusz (Nelumbo nucifera Gaertn) és az amerikai lótusz (Nelumbo lutea Wild). Korábban a családot a tündérrózsafélékkel hozták rokonságba.
A lótuszok vízi-mocsári növények, melyeket már a krétakor idején is ismertek. A víz felszíne fölé emelkednek nagyméretű leveleik, amit ép szélű, pajzs alakú erősen viaszos felület jellemez. A levelek erezete villás. A tündérrózsafélék virágaikhoz hasonlóan a sziromlevelek és porzóik spirális elrendezésűek. Termésük makktermés, a magvak hosszú ideig megőrzik csíraképességüket.
Az indiai lótusz (Nelumbo nuicifera) termesztése, gondozása
Délkelet-Ázsia és Észak-Ausztrália az őshazája, nem véletlenül tölt be, mint fontos szimbólum szerepet egész Ázsia szerte.
Fény és melegkedvelő növény, fagyérzékenysége ellenére hazánk területén is átteleltethető, a tó jeges páncélja alatt. Széltől védett helyet keressünk telepítéséhez, és lehetőleg érje a napfény az élőhelyét nap legnagyobb időszakában. Az indiai lótusz könnyen szaporítható, magról vagy rizómák szétválasztásával.
Az amerikai lótusz (Nelumbo lutea)
Észak-Amerika területein őshonos növény, abban különbözik az indiai lótusztól, hogy a virágszirmai sárga színűek. Minden része ehető a növénynek. Legjobban a harminc fok feletti hőmérsékletben fejlődik. A gyöktörzs sütve a burgonya ízéhez, a magok íze a gesztenyéhez hasonlít.
Akváriumban ültetett lótusz
A lótusznak az agyagos talaj felel meg elsősorban. Ha kertünkben az agyag, amit felhasználni kívánunk nagyon vízzáró keverjük homokkal. A növény átültetése tavasszal a legideálisabb, de ha óvatosak vagyunk, a leveles lótusz is bármikor átültethető, úgy hogy a levélkezdemények a talajszint felett maradjanak. Jó földbe ültetve a lótuszmagonc két-öt nap alatt gyors fejlődésnek indul.
Igaz, hazánk éghajlati viszonyai között nem könnyű a lótuszok nevelése, de nem lehetetlen, kitartó és türelmes munkával. A növény szépsége kárpótolja a ráfordított időt.