A szentjánoskenyér őshazája a kelet-mediterrán területek és az Arab-félsziget déli része. Fontos szerepet töltött be élelmiszerként a mediterrán kultúrákban, és állati takarmányként is.
Szentjánoskenyérfa (Ceratonia siliqua) látható Izraelben a Hermon-hegy lábánál elterülő örökzöld lombhullató erdőben. Ma már a szentjánoskenyérfa főként a mediterrán vidékeken őshonos.
Két érdekes helyen szerepel a Bibliában a növény: az egyik a tékozló fiú jól ismert története, akinek amikor elfogyott az apai örökségből kapott jövedelme, már oda jutott, hogy a disznóknak takarmányként adott szentjánoskenyeret ette, ami a nyomor jelképét jelentette az akkori időkben. Szegények eledeleként is emlegették. A másik Keresztelő János története, aki szentjánoskenyér termést evett a sivatagban egyes tudósok szerint, innen ered a neve is.
A szentjánoskenyérfa (Ceratonia siliqua) jellemzése
Pépes terméshús tölti ki a termésfalat, mely fehérjékben és vitaminokban gazdag, édes, fényes, barna színű kemény mag.
Szaporítása, gondozása
A szentjánoskenyérfát magról szaporíthatjuk. Mivel a magról kelt növényeknek hosszú idő kell ahhoz, hogy teremjenek, érdemes a magról kelt csemetéket átoltani. A fiatal növényeket nevelhetjük dézsákban, majd amikor elérik a megfelelő nagyságot, akkor ültessük ki.
Talajigénye nincs, bármilyen talaj megfelel számára, lényeg, hogy jó vízáteresztő képességű legyen. A túlöntözésre vigyázni kell, de a dézsában nevelt növénynél figyelni kell a kiszáradásra.
A szabadban tartott növényt ősszel vigyük fagymentes helyre, de ne legyen meleg számára.
A szentjánoskenyér felhasználása
Alkalmazzák továbbá még az illatszergyártásban is széles körben, főleg az arcpakolások bőrpuhító adalékaként.
Az ókorban a cserzővargák keresett alapanyaga volt a levele és zöld hüvelye, festőnövényként hasznosították, mézgájából pedig ragasztót főzetek.
A szentjánoskenyér magvait is széles körben fel lehet használni, már ismert volt az egyiptomi balzsamozásnál, amikor gumiszerű anyagot készítettek belőle. Ma ezt az anyagot az élelmiszeripar, a papíripar és a textilipar használja.
Az ókorban magvait súlymértékként használták, mivel egyforma nagyságúak, ezért karátként, a drágakövek, az arany és az orvosságok súlymértéke volt.
A termések jellemzése: izovajsav, pektin, szacharóz és cseranyagok találhatók a termések falában. Gyógyító hatása ismert, a szentjánoskenyérből készült lisztből előállított ételek gátolják a hasmenést, gyulladásgátló hatása a belek gyógyítására alkalmas. Csökkenti az éhségérzetet, így a fogyókúrázók szívesen alkalmazzák súlycsökkentés céljából.
Káros vagy mérgező hatása a szentjánoskenyérnek nem ismert, így bátran lehet alkalmazni gyerekek és felnőttek körében egyaránt.