A csillagfürt (Lupinus) jellemzése
A fajok között megtalálhatóak az egy éves és évelő fajok egyaránt. Lágyszárú növények, melyek gyökérzete mélyre hatoló karógyökér. A csillagfürt szára fajonként változó, a levelek száma és szélessége is fajonként eltérő. A növény virágai laza fürtvirágot alkotnak, színük fajonként változik: fehér, sárga, kék stb.
Az erdei csillagfürt (Lupinus polyphyllus) jellemzése és gondozása
Az erdei csillagfürt Észak-Amerikában őshonos, Európában kerti dísznövényként ültetik. Amerikában vízfolyások mellett a nedves élőhelyeket kedveli, az európai kontinensen útszéleken, réteken mészben szegény talajokon fordul elő. A növény leveli a farkas lábnyomaira hasonlítanak. A pillangósvirágúak közé tartozik, és mint ilyen nitrogéngyűjtő. Vágott virágnak is alkalmasak, de évelőágyakban is jól érvényesülnek fajai.
Az erdei csillagfürt lombhullató, lágyszárú, évelő növény. Felálló szára megnő hetven-százötven centiméter magasra is. Június és szeptember között virágzik, nem termel nektárt ezért méhek és más rovarok porozzák be. A növény, mérgező anyagokat tartalmaz. Az erdei csillagfürt gyakori dísze a kerteknek mutatós virágai miatt. Nagyon sok termesztett fajtája létezik, melyek között megtalálhatjuk a fehér, sárga, kék, rózsaszín, vörös változatokat, valamint szirmonként más-más színű virágúakat. A növény nagyon ellenálló, ha elterjed nehéz tőle megszabadulni.
Az erdei csillagfürt (Lupinus polyphyllus) ültetése és szaporítása
Az erdei csillagfürt ültethető egyesével, akkor és szép látvány, de más növénnyel is társítható, mint a margaréta, pünkösdi rózsa, vagy más virágzó évelő növény. A csillagfürt talajra kedvező hatással van, mivel javítja a talaj szerkezetét, fokozza a talaj nitrogén ellátását, valamint növeli a talaj szellőzését és vízmegtartó képességét. Hálás szegély vagy hosszan virágzó csoport növény.