Milyen növény az oregánó?
Az oregánó vagy szurokfű egy közepesen magas harminctól-nyolcvan centiméter magasságot elérő illatos aromájú félcserje. Évelő növény, melynek szára gazdagon elágazik, így kiválóan alkalmas lehet talajtakarónak a többi növény között. Az oregánót nem a díszítő értéke teszi hasznossá, bár szépen mutat, amikor nyáron ellepik a növényt az apró fehér vagy rózsaszínű virágok.
Az oregánó (Origanum vulgare) igényei, gondozása
Az oregánónak nem magas a vízigénye, öntözésre csak abban az esetben van szükség, ha már nagyon száraz a nyár és nagyon nagy a hőség. Akkor is csak mérsékelten öntözzük. Nem szükséges a növényt ősszel felszedni mivel télálló növény, azonban kárt tehetnek benne a kemény fagyok, de ezt elkerülhetjük, ha gondoskodunk a növény téli takarásáról, ami nem jelent sok gondot.
Időnként, amikor már nagyon sok a növényen a száraz rész, gondoskodjunk a növény megtisztításáról, bátran szedjük le az elhalt részeket, gyorsan pótolni fogja. Túlszaporodás esetén nyugodtan visszavághatjuk, vagy ki is szedhetünk belőle néhány tövet, melyet elajándékozhatunk az ismerőseink között.
A szurokfű leveleit már kora nyártól elkezdhetjük szedni, jót tesz a növénynek a folyamatos szedése, azonban nagyobb mennyiséget virágzáskor illetve virágzás előtt tudjuk begyűjteni.
Az oregánó (Origanum vulgare) szaporítása
Bátran próbálkozzunk szaporításával, hiszen jól szaporítható magról is. A magokat március végén, vagy április elején célszerű elszórni, balkonládába, cserépbe vagy szabad földbe. Ha palántákról akarunk oregánót nevelni, április végén, május elején célszerű kiültetni a kertbe. Az oregánó a sziklakertbe is ültethető a többi növény között dísze lehet a sziklakertnek is.
Az oregánó (Origanum vulgare) betegségei és felhasználása
A növény a betegségekkel és a kártevőkkel viszonylag ellenálló, nem szokták kártevők támadni.
Felhasználása sokrétű, a levágott leveles szárakat csokorba kötve, fejjel lefelé száraz hűvös helyen szárítsuk meg. Négy-öt nap alatt megszárad, nem szabad napon szárítani. A megszáradt növény, lehetőleg légmentesen tároljuk, így kitart a következő szedésig.
Jótékony hatása már nagyon régről ismert, levelét, olaját, külsőleg és belsőleg egyaránt fel lehet használni, azonban nagy mennyiségben történő felhasználása nem mindenkinek javasolt. A konyhákban húsokhoz, paradicsomos ételekhez, szószokhoz, salátákhoz használjuk leggyakrabban, a főzés végén az ételhez adva, hogy meg tudja tartani karakteres aromáját.
Gyógyszer ellenes vagyok.
Mindenem a gyógynövény.
Úgy tudom, hogy a penicilinnel egyen értékű az antibiotikum hatása. Így azok is használhatják akik allergiások reá.