“A tűzliliom…jelképe az örökké lángoló szenvedélynek.” (Kemény Zsigmond)
A liliomfélék a kertek legelegánsabb növényei, melyek, amikor virágozni kezdenek, elkápráztatnak bennünket bódító illatukkal és különlegesen szép virágaikkal. A kerttel rendelkező házak, udvarok elképzelhetetlenek anélkül, hogy egy-egy szép sor, vagy bokor tűzliliom ne díszítené. Igen ritka a növények között.
A tűzliliom szépen mutat más virágok, növények közé ültetve is, de szegélyként vagy bokorba ültetve sem nyújt elhanyagolható látványt.
A tüzes liliom vagy tűzliliom (Lilium bulbiferum) jellemzése
A tüzes liliom vagy más nevén tűzliliom egyik legjellemzőbb és legkedveltebb tulajdonsága a virág különleges illata. A növény magas növekedésű, egy méter is lehet, melynek, hagymája pikkelyes. A levelei váltakozó vagy örvös állású, a viráglepel hat sziromból áll. A díszes virágok sötét narancsszínű vagy tűzpiros, barnásan pettyezett sziromszerű lepellevelek. A tűzliliom magas leveles szárán, a fényesen zöld levelek tövében feketés sarjhagymák fejlődnek.
A tüzes liliom vagy tűzliliom (Lilium bulbiferum) ültetése és gondozása
A földben áttelelő tűzliliomot nyár végén vagy ősszel kell elültetni, így a fagyok beálltáig kellőképpen meg tudnak erősödni.
A tüzes liliom vagy tűzliliom (Lilium bulbiferum) szaporítása
A hagymákat háromévente kell fiatalítás céljából felszedni és szétválasztani és lehetőség szerint új helyre átültetni.
A tüzes liliomot szaporíthatjuk a levélszárain és a föld alatt található hajtáseredetű sarjhagymákkal. Magról is szaporítható, a magról vetett egyedek azonban, öt-hat év alatt fordulnak termőre.
A tüzes liliomból a természeti népek vizeletelhajtó készítményt nyertek, és külsőleg is alkalmazták egyes bőrkiütések, kelések tisztítására és puhítására.