Hogyan néz ki és hogyan károsít a lótetű a kertben?
A lótetűt könnyen felismerhetjük, a többi rovarhoz képest elég nagynak számít, hengeres teste körülbelül öt-hat centiméter hosszú és barna színű. A talajban csoportosan találhatók fészekben. A lárvák eleinte aprók, szürkésfehér, majd barna színűek. A kifejlett rovar egész évben károsíthat a hidegebb hónapok kivételével.
A lótetű a talajt járataival összefurkálja, a növény földalatti szárát a vékonyabb gyökereket szétrágja. Ilyenkor a növény elfonnyad, megsárgul és az sem biztos, hogy túléli a sérülést. A melegágyaknak is gyakori látogatója és kártevője a lótetű. A rovarok két év alatt fejlődnek ki, a talajban telelnek, hidegre érzékenyek ezért olykor egy méter mélyre is lehúzódnak a hideg elől. Mivel télen a trágya melegebb, ezért ott szeretik legjobban átvészelni a téli hónapokat. A meleg nyári éjszakákon jönnek fel a talaj felszínére a kifejlett lótetűk.
Milyen lehetőségek vannak a lótetű elleni védekezésre?
Nagyapáink idejében nem jelentett gondot a lótetű elleni védekezés, egyszerűen ráengedték a tyúkokat a kertre ősszel, amikor már a zöldségeket begyűjtötték, és a tyúkok elvégezték a következő évi lótetű elleni védekezést. Tudták a természetben mindennek meg van a maga rendje.
A lótetű elleni egyik védekezési forma, amikor megtaláljuk a járataira utaló lyukakat és kiássuk a földből a rovart. Ebben az esetben nincs más dolgunk, mint elpusztítani. A másik, amikor locsolóvízzel telítjük a járatát és menekülni kényszerül, de erre a célra étolaj is megfelel.
Védekezhetünk csapdák felállításával is, amikor üvegeket rakunk úgy, hogy a szájuk egy síkban legyen a föld felszínével, mellé helyezve mindkét oldalról egy-egy lapos követ, melyekre lécet fektetünk. Az üveg szája fölött a léc körülbelül két centiméterrel legyen. Mivel a lótetű a rejtekhelyet keresi, így behúzódik a léc alá és csapdába esik. Ez a módszer kicsit bonyolultabb, de célra vezető lehet.
Lehet védekezni bioszerek alkalmazásával is, amelyek nem károsítják környezetünket, de mielőtt elkezdenénk, feltétlenül nézzünk utána a szerek tartalmának, alkalmazási feltételeinek, hogy a védekezés elérje kívánt célját.
A vegyszeres védekezés helyett legjobb, ha rigók keresik fel kertünket, vagy kiengedjük a tyúkokat, akiknél hatékonyabb védekezési formát hiába is keresünk, nem találunk.
Harmadik éve lakom kertes házban, igyekszem kialakítani a kertem az önellátásra. Vannak sikereim és olykor kudarcaim. Három helyen gyűjtöm az esővizet / 2022 nyarán nem sok sikerrel / az egyik helyen a 200literes hordóban veszettül kapálódzik egy alkalommal ez az élőlény. Soha nem lépnék a kis gyíkokra, óvatosan lépek, ha látom őket, itattam is őket az aszály idején.A csigákat éjjel-nappal irtom. Házasat és meztelent egyaránt. Egy lapáttal kimentettem ezt a fuldokló, általam nem ismert jószágot és kidobtam a talajra. Sec perc alatt eltűnt a földbe. Az nap este sokáig kerestem a neten, hogy mi lehetett. Magát a szót ismertem, csak kép nem párosult hozzá. Majd leestem a székről amikor olvasom a sok kárt vele kapcsolatosan. Egy életre megtanultam azóta, nem kell nekem minden fuldoklót megmentenem.