A bambusznak már a tizenkilencedik század elején megkezdték felkutatását a botanikusok, és azt állapították meg, hogy a bambuszok ősibb növények tekinthetők, mint a pázsitfűfélék. Európába néhány száz évvel ezelőtt került be Kelet-és Dél-Ázsiából. Ezek a bekerült fajok már jól érzik magukat a mérsékelt éghajlaton és ellen állnak a téli fagyoknak is. Magyarországon az utóbbi években egyre népszerűbb és egyre több helyen találkozhatunk a bambusz feldolgozott formájával.
A bambusz jellemzése és termesztése
A bambuszok levelei általában örökzöldek, azonban a növény minden évben új levélzetet hoz, a régi levelek leszáradnak majd lehullás után talajtakarót képeznek a növény alatt. Mivel a fagyok a levelekben tehetnek kárt, ezért általában a bambusztövek és a szárak túlélik a telet és a leveleket a növény tavasszal pótolja. Egyik évben a szárakat, másik évben a rizómákat fejleszti a bambusz. A növény évről évre vastagabb és magasabb szárakat növeszt. Hazánkban a bambusz növekedéséhez a folyamatos vízpótlásról gondoskodni kell.
A bambuszok virágzása fajonként eltérő és változatos, mivel egyes egyedek szakaszonként egész éven át ugyan abban az időben virágoznak, míg más fajok virágzása időszakosan történik, melyet befolyásolnak a környezeti tényezők. Vannak olyan fajok, amelyeket a virágzás annyira megvisel, hogy miután beértek a magok a növény elpusztul. Ez általában az óriás fajokra jellemző és nagyon ritkán fordul elő, ez a növény életében csak egyszer virágzik és egyszer érlel magot.
A bambusz szaporítása
A bambusz felhasználása
Különösen Kelet-és Délkelet Ázsia a bambusz felhasználási területe, ahol nagyon sok féle célra használják. Magját gabonaként fogyasztják, míg fiatal hajtásait a különösen a kínai konyhákban zöldségként alkalmazzák. A nyers leveleket feldolgozatlan formában állatok takarmányozására hasznosítják. Sok bambuszfajból állítanak elő jó minőségű papírt, míg a bambusz szárát építkezésekhez, tutajok készítéséhez használnak.
Világszerte egyre többféle bambusztermék jelenik meg az iparszerű termelés és az alacsony szállítási költségeknek köszönhetően, így hazánkban is.