„Gyöngyharmatos hajnalba
Kivirult a hajnalka.
Szép kivirult hajnalkák ,
Köszöntsétek jó anyát.”
Akár falusi házak teraszára, akár városok erkélyeire, de kerítésre futtatva is egyik legalkalmasabb és legszebb növény a hajnalka. Eredeti előfordulási helyei többek között Új-Zéland és Ausztrália területei, de a hajnalka fajok előfordulnak minden trópusi és szubtrópusi területeken. Vannak olyan területek ahová betelepítették, de sok területen őshonos növény.
Milyen növény a kerti hajnalka (Ipomea purpurea)?
A növények lehetnek évelők, egy vagy kétéves, elfásult vagy lágyszárúak. Méretük és alakjuk fajtól függően igen változatos, leveleik mindig levélnyeleken ülnek. A virágok szintén a fajtól függően igen változatos színűek lehetnek.
A hajnalka kúszónövény, hónapokon keresztül hozza tölcséres virágok tucatjait. A kora reggel nyíló virágok („gyöngyharmatos hajnalba”) a dél körüli órákban becsukódnak, lehullnak, majd másnap reggel újra kibontják új virágtölcsérjeiket. A virágok színe sokféle lehet, egyszínű, csíkos, fehér, viola, vörös színű, de a legismertebb és talán legszebb az égszínkék hajnalka. Futtatására nagyon sok ötlet és lehetőség nyílik, futtatható oszlopra, kerítésre, erkélyre zsinórral árnyékolás céljából, de cserépben karóra futtatva is alkalmas.
A kerti hajnalka ( Ipomea purpurea) ültetése és gondozása
Ha magról palántát akarunk előnevelni, a kiültetés előtt körülbelül három héttel vessük el a magokat. Ültetés előtt egy napra áztassuk vízbe. Cserépbe rakva egy centiméter földdel takarjuk be, majd a csíráztatáshoz biztosítsuk a meleg párás környezetet. Amikor elmúlik a kora tavaszi fagyveszély, ültessük a növényt eredeti helyére. A fiatal növények gyorsan meggyökeresednek, és hamar meghozzák a várt virágokat.
A hajnalka háttérnövényként is jól funkcionál, egynyári vagy évelő növények társaságában. Ültethetünk a tövéhez petúniát, verbénát, porcsinrózsát, melyek eltakarják a felkopaszodást és kiegészítik a növényt.