A macskagyökér világszerte ismert növény, kettőszázötven faját ismerik. Európában húsz fajt tartanak számon, míg hazánkban mintegy négy fajával találkozhatunk. A Magyarországon ismertebb fajok, az orvosi macskagyökér, a kétlaki macskagyökér, a hármaslevelű macskagyökér és az ép levelű macskagyökér az ismert.
Macskára utaló nevét onnan kapta, hogy számunkra kifejezetten kellemetlen szaga ellenére nagyon vonzza a macskákat.
A macskagyökér jellemzése
A növény általában árnyas erdőkben, nyirkos rétek lápos részein fordul elő. Évelő magas, erősszárú, kellemetlen illatú növény, melynek levelei lándzsásak, durván fogazottak és párosan összetett levelek. A virágzat a szár tetején terül szét, erősen elágazik és nyáron virágzik. A virágok színe fehér vagy pirosló színű apró kis virágok. A macskagyökér gyökerét hasznosítják gyógyászati célokra, a gyökér és a gyökértörzs gyűjtését tavasztól őszig kell elvégezni.
Az orvosi macskagyökér (Valeriena officinalis)
A kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica)
A mérsékelt éghajlatú területeken fordul elő, általában a láprétek növénye. Hazánkban a Mátrában találhatók állományai a kétlaki macskagyökérnek. Általában kétlaki növény, ami májusban virágzik, és hozza álernyős háromrészes kicsiny virágait. A virágok színe a fehértől a rózsaszínig változó, termése kaszattermés.
A hármaslevelű macskagyökér (Valeriana tripteris)
Alacsony évelő növény, húsztól hatvan centiméter magasságig, egyszerű tőlevelekkel. Szárlevelei szárnyasan összetetettek, a virágzat laza, végálló, sátorozó virágzat. Az apró tölcséres virágok először rózsaszínűek, majd később fehérre változnak. Magashegyi faj, sziklai bükkösök, hársas berkenyések, erdei fenyvesek, szikla-és szurdokerdők növénye. Hazánk területén megtalálható a Bükkben, a Mátrában, a Kőszegi-hegységben és a Pilisben is.
Az ép levelű macskagyökér (Valeriana simplicifolia)
Előfordulási helyei az ép levelű macskagyökérnek a láperdők. Hazánk területén a Cserhát, a Bükk és az Északi-középhegység. A Bükk hegységben ezt a fajt az utóbbi években fedezték fel. A növény szárlevele ép szélű vagy sekélyen fogas tagoltan ülő. a virágzás május és júniusban történik.
A macskagyökér felhasználása
A macskagyökér felhasználható külsőleg és belsőleg egyaránt. A macskagyökérből a gyógyszerkészítmények felhasználásán kívül készíthető tea, bor, aminek fogyasztása nyugtatóan hat a szervezetre. Szárított formában porrá törve alkalmazható kefirhez, joghurthoz, úgyis jól kifejti hatását.