A Földközi-tenger térségében őshonos, de elterjedt egész Európa és a világ számos más területein is az egyre ismertebb és népszerűbb növény a rukkola, vagy magyar nevén borsmustár. A világszerte termesztett fűszer-saláta és olajnövény a káposztafélék családjába tartozó növényfaj.
Hazánkban a második világháború után terjedt el, valószínűleg a többi külföldről származó magokkal (len) együtt került hozzánk. Az alföldi területeken eleinte gyomnövényként, gyomtársulásokban fordult elő, melyet a talajmunkák által visszaszorítottak. Napjainkban már gyakoribb a rukkola megjelenése. Magyarországon ritka a termesztése, inkább vetési gyomként fordul elő.
A rukkola (Eruca sativia) jellemzése
A rukkola (Eruca sativia) ültetése
Rendkívül alkalmazkodó képes, igénytelen, de fagyérzékeny növény. Önvető, szereti a napos meleg helyet, talajban nem válogat. Cserépben ültetve, lakásban napos és meleg helyre tegyük és öntözzük mérsékelten. A rukkola másodvetésként is ültethető növény. Szabadvetés esetén igyekezzünk a kijelölt területet a gyomoktól mentesíteni, mielőtt kiszórjuk a magot. A rukkolából nem kell sokat vetni, kis helyen is nagy mennyiséget biztosít. Ugyanúgy szórjuk el a magjait, mint más gabonamag esetében, és miután betakartuk földdel, öntözzük be a talajt. Eleinte folyamatosan biztosítsuk a nedvességet, később már nem kell öntözni a növényt. A rukkola már két-három hét eltelte után szedhető és folyamatosan egészen a nyár végéig, ősz elejéig szedhetők levelei. Szedésükkor csak annyit szedjünk, amennyit azonnal felhasználunk, mert gyorsan fonnyadnak a levelek és frissen élvezetesebb. A rukkolát palántáról nem érdemes nevelni, mivel a palánták annyira zsengék, hogy nem bírják a kiültetést.
A rukkola (Eruca sativia) felhasználása és gyógyító hatásai
A rukkolát használják fűszerként, a leveleket apróra aprítva, mivel a növénynek jellegzetes borsos mustáros íze van. Éppen ezért markáns íze miatt csak kis mennyiségben érdemes használni. Mint zöld fűszer kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, konyhai felhasználását illetően a salátákban egyik legkedveltebb fűszer. Jól illenek a rövid ideig párolt levelek, rizottóhoz, az olasz tésztaételekhez.