Tél után, amikor az emberi szervezetben elfogynak az energiatartalékok, alig várjuk, hogy friss gyümölcs kerüljön asztalunkra. Kertünkben gyermekeinkkel, unokáinkkal türelmetlenül nézegetjük a szépen virágzó szamóca (vagy ahogy a legtöbben nevezzük: földieper) ágyásainkat, hogy hol pillantjuk meg a tavasz első pirosan mosolygó gyümölcsét. A saját magunk által termelt zöldségeknek, gyümölcsöknek, így a földiepernek is különösen jó íze van, érezzük benne a növények tiszteletét, a Földanya szeretetét.
A szamóca eredete
A magyar termesztett gyümölcsöt epernek, a vadon termő gyümölcsnek erdei szamóca (fragaria vesca) a neve. A nevét illetően azonban számos vita forrása, mely szerint a fán termő gyümölcsöt hívjuk epernek, a földön termő lágyszárú növény a szamóca, míg mások szerint szamócának csak a z erdei (vad) változatát nevezzük, ami otthon, a kertben terem, az földieper. Szerintem kár ezen vitát nyitni, hiszen ha azt mondom hazánkban, hogy földieper, úgyis tudja mindenki, hogy melyik növényre gondolok. És az a lényeg, hogy megértsük egymást.
Az eper vagy szamóca nagyon melegtűrő, elviseli a harmincfokos meleget is.
Fajtái
Három fajtáját ismerjük: egyszer termő, a hónapos eper és a folyton termő eperfajta. Az egyszer termő fajták hozzák a legnagyobb epertermést, szedhetjük két- három héten keresztül a legnagyobbra nőtt eperszemeket.
A hónapos eper balkonládában is megterem, így erkélyen is kitűnően meg tudjuk termelni.
A folyton termő eper nyár elejétől terem pár hétig, nagy szemeket, majd később még többször megérlelik gyümölcsszemeiket.
Az eper termesztése
Jó tudni! A földieper talajzsaroló növény, ami azt jelenti, hogy két-három év alatt feléli a talaj tápanyagtartalmát. Ezt abból is látjuk, hogy a harmadik, negyedik évben egyre kevesebb és kisebb szemű a termés. Általában az eper ültetvényeket három évnél hosszabb ideig nem szoktuk megtartani, érdemes az ültetvényt időközönként megújítani, átültetni másik helyre. A sikeres termés alapja a jó palánta, mely palántákat az indákról szedjük, így nem jelent nehézséget szaporításuk.
Betakarítás és felhasználási mód
Az epret két-három naponta szedhetjük, a napfényes napoktól függően és termesztésük során körülbelül tíz-tizenöt alkalommal.
Hűtőszekrényben pár napig eltarthatjuk, de sokáig nem tárolható. Rengeteg jótékony hatása van az emberi szervezetre, mivel az egyik legegészségesebb gyümölcsünk. Fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása, mert kalóriában szegény, nem hizlal. Nagyon jó gyulladáscsökkentő és szomjoltó. Fogyasztása nagyon ajánlott a szív- és érrendszeri betegségek ellen.
Felhasználása nagyon sokrétű, készíthetünk belőle különféle lekvárokat, dzsemeket, használhatjuk joghurtok ízesítésére. Kiváló sütemények, torták ízesítésére, de fagylalt és gyümölcslének is nagyszerűen alkalmas.
Kedves Anna, ez nem eper, ez szamóca.
Kedves Attila!
Szamócának csak a vadon élő fajtát nevezzük!
A cikk írójának elég felületes ismeretei vannak!
Ez bizony szamóca, az eper meg az eperfán terem 😀