A kékgyökér származása és jellemzése
Általában a kékgyökerek a Ceratostigma nemzetségfajai kékvirágú cserjék. Örökzöld vagy fél örökzöld, ami gyökerével terjed, gyepszerűen. Nem agresszíven terjedő növény. Formája lehet elterülő vagy felálló hajtású. Napos félárnyékos helyekre ültethető, mely a virágait augusztustól októberig hozza, levélhónalji és végálló fejecskékkel. A kékgyökér termése toktermés. A kékgyökerek általában talajban nem válogatnak, inkább szárazabb legyen a talajuk, mint pangó vizes. Dús hajtatásra ösztönözhetjük gyakori visszametszéssel. Szaporítása történhet dugványozással, tőosztással vagy bujtással. Tavasszal a zölddugványozást, nyáron a félfás dugványozást kell elvégezni.
A tarackoló kékgyökér (Ceratostigma plumbaginoides) jellemzése
A kínai ólomvirág (Ceratostigma willmottianum) jellemzése
A Nyugat-Szecsuánból származó kínai ólomvirág nincs rokonságban a tarackoló kékgyökérrel. Cserjék társaságában ültetve inkább elterülő, akár egy méter magasságot is elérő cserje. A növény fiatal hajtásai vöröses barnák, melyről később a vöröses árnyalat elmúlik.
A burmai ólomvirág (Ceratostigma griffithii) jellemzése
A nemzetség harmadik fajaként tartják számon a burmai ólomvirágot. Fél örökzöld cserje, ami kilencven centiméternél nem magasabb. Rendkívül mutatósak kékszínű virágai, különösen akkor, amikor már az őszi levél-és szárszíneződés is megkezdődik. Késő nyártól késő őszig virágzik. A növény jól szaporítható bujtással.