A fokföldi borostyán Dél-Afrikából került Európába, és szinte a világ minden országában nagy népszerűségnek örvend. Küllemét tekintve nagyon hasonlít a közönséges borostyánra, viszont lombozata sűrűbb, leveleinek színe világosabb zöld és húsosabb kellemes tapintású.
A növény meglehetősen gyorsan fejlődik, lakásban tartva is rövid idő alatt elérheti szárának hossza az egy méter hosszúságot is. Túlságosan nem nagy az igénye, ezért könnyen nevelhető a szárazabb levegőjű fűtött lakásokban is.
A fokföldi borostyán leveleinek köszönhetően díszíti környezetünket, de nagyon ritkán tapasztalhatjuk azt is, hogy ősszel vagy tél elején sárga kis apró virágokat hoz. Ezek a kis virágok általában az idősebb példányokon jelennek meg csoportosan.
A fokföldi borostyán elhelyezése
Elhelyezését tekintve nagyon széleskörűen és ötletesen használhatjuk a növényt, hiszen futtathatjuk térelválasztó rácsozaton, tarthatjuk függő kosárban csüngő növényként, de jól mutat cserépben elhelyezve egy karóra futtatva, megfelelő környezetben elhelyezve is. Szép kiegészítő lehet egy-egy cserép fokföldi borostyán színes virágok közé helyezve, akár a virágzó kertekbe, de ablakok párkányain virágzó növények között is.
Milyen gondozást igényel a fokföldi borostyán?
Évente egyszer, tavasszal ültessük át jó vízelvezetésű virágföldbe, nyáron intenzívebb öntözést igényel, télen éppen csak annyit amennyi a kiszáradás elkerülést biztosítja. Ne álljon pangó víz alatta, mert könnyen elpusztulhat.
Tápoldatra csak nyáron, alkalmanként van szükség az öntözéskor.
Fokföldi borostyán szaporítása
A fokföldi borostyán betegségei, kártevői
Amikor levéltetvek támadják meg a növényt a levelek ragacsossá válnak. Legjobban szappanos vízzel való lemosással távolíthatjuk el ezeket a kártevőket.
Finom hálót vonnak a növények leveleire a takácsatkák, sajnos itt csak a kémiai védekezés segíthet, melyet időnként ismételjünk meg.
Tőrothadás következhet be, ha túlöntözzük a növényt, ezt megelőzhetjük az öntözés mérséklésével és időnként hagyjuk megszáradni a növény alatt a földet.