Nagyanyáink idejében, amikor még fontos volt a romantika a fiatalok számára, amikor még a leányok elvárták a fiúktól, hogy udvaroljanak és hódítsák meg szívüket, a férfiak gomblyukát gardénia virág díszítette. Aztán, hogy a siker vagy a kudarc a férfinak, vagy a virágnak volt e köszönhető, sajnos nem derült ki a krónikások írásaiból, mindenestre, ha a gomblyukban már nem is hordanak gardénia virágát, a szobákat és a virágot szerető emberek szívét még napjainkban is újból és újból meghódítja.
A gardénia virág eredetileg Tajvanról, Kínából és Japánból származik. Azon a vidéken ahol szabadban tartják, magassága jelentős. Kellemesen illatozó a virága, melyre már az elnevezése is utal (jasminoides). Angliában operavirágnak is szokták nevezni, mert kiválóan illik a frakk viselethez.
Hogyan gondozzuk a gardéniát?
Átültetést nem igényel minden évben, elég kétévente átültetni, ami márciusban vagy áprilisban történjen. Nem szereti a mésztartalmú földet, átültetéskor használjunk tőzegkorpa, homok és kavics keverékéből összeállított talajt.
Szaporítás módja
A gardéniát nagyon ritkán szaporítjuk magról, általában szaporítása dugványról történik, mely, dugványok kb. tíz centiméter hosszúak. Első időszakban szereti a meleget, ilyenkor huszonöt fok körüli hőmérsékletet biztosítsunk számára. Négy-hathét után, amikor már gyökeret eresztett elég lesz alacsonyabb hőmérséklet is, tizennyolc fok körül.
Magról történő szaporítása elég bonyolult, ugyan egy jó magkereskedőnél be tudjuk a magokat szerezni, de jobban járunk, ha szaporítás módjának a dugványról szaporítást választjuk.
Virágoztatás
Betegségei
Általában a gardénia, ha megfelelően van gondozva ellenálló és ritkán betegszik meg. Levéltetvek jelenhetnek meg leveleiken általában nyáron, melyre elég egy hideg vizes zuhany és megszűnik a betegség.
Megszállhatják a takácsatkák is, néha ellepik az egész növényt, erről azonnal valamilyen kémiai tartalmú anyaggal meg kell permetezni.
Ha sárgulnak levelei, akkor levélhullás következhet be, melynek oka a túl kevés víz. Amikor a bimbói sárgulnak melegebb számukra a hőmérséklet, mint amit el tudnak viselni.
Miért nem virágzik a gardeniám ?
Kedves Mária!
Ennek több oka is lehet: előfordulhat, hogy a helye huzatos, vagy nagyon meleg helyen áll, esetleg száraz a földje és körülötte meleg van. A 18 foknál magasabb hőmérsékleten már nem virágzik. Remélem, tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
Anna
Azt szeretném kérdezni, hogy mikor kell a gardéniát bevinni a szabadból. Azt hallottam, hogy kint is lehet teleltetni, mert a hazájában télen kint virágzik. Azonban nem tudom, hogy hány fokig bírja a mínuszokban?
Köszönettel a válaszért.
Kedves Pataki Lászlóné!
Mivel a gardénia trópusi növény, ezért hazánk éghajlatán mindenképpen teleltetni szükséges, hiszen fagyérzékeny növény. Éppen ezért érdemes cserépben nevelni, így nyárra könnyedén kihelyezhetjük a szabadba, télen pedig az első fagyok megjelenése előtt védett, fagymentes helyre vihetjük. Erre legjobb hely számára a lakás, hiszen nem kedveli, ha télen 16 C fok alá megy a hőmérséklet körülötte. Persze előfordulhat, hogy nagyon enyhe teleken, fagyvédett helyen áttelel a szabadban is, de én nem kockáztatnám.
További jó kertészkedést kívánok!
Üdvözlettel:
Anna
Kedves Anna ! AZT szeretném kérdezni , hogy a magokat hogy ültessem , most vettem az interneten keresztül 20 db – ot és nagyon szeretném ha kibújnának ! Válaszodat előre is köszönöm , további szép napot , üdvözettel: Ica
Kedves Ica!
A magokat savas kémhatású, tápláló, szerves anyagban gazdag talajba ültesd, és folyamatosan tartsd a földet nedvesen (pl. fóliatakarással), míg meg nem jelennek a hajtások.
Üdvözlettel: Anna
Kedves Anna ! Nagyon szépen köszönöm a válaszodat . További szép napot . Üdv.: Ica
Kedves Anna ! Nagyon szépen köszönöm a válaszodat ! További szép napot , üdv .: Ica
Kedves Anna!
Számomra nagyon érdekes értékes tanácsokat olvastam.
Kérdésem az lenne,miért sárgul a fátyol aszparátuszom,miközben hozza az újj hajtásokat.
Választ köszönöm .
Üdvözlettel Terézia
Kedves Anna !
Tavasszal áruházba vettem gardéniát / jasmionides / 6 bimbóval örömömre mind kinyílt
a virág csak 3 napig élt ez természetes ? Panel házban lakom ,a hőfokot klímával szabályozom
üde szép fényesek a levelek .Nem tudom hogyan tovább ?! át kell ültetnem esetleg cserépbe
ritkítani szabad ? Nagyon szeretném ha sikerülne virágoztatni.
Választ köszönöm. üdvözlettel Magdi
Üdvözlöm!
Sajnos nem tudok boldogulni Gardénia virágommal .Ide tettem, nem jó, oda tettem nem jó, levelei barnulnak lehullanak, és a bimbók is végül le hullanak! Nem tudok vele mit kezdeni .Segítséget kérek! Üdvözlettel: Fejős Irén Szabadkáról.
Kedves Irén!
Sajnos a gardéniák tartása nem egyszerű, előfordul, hogy minden igényüket kielégítjük, mégsem maradnak meg. Nagyon fontos számukra a mészmentes vízzel való öntözés (esővíz, vagy forralt víz), savanyú ültetőközeg (A jelű virágföld). Tápoldatból is olyat igényel, amit rododendronok számára fejlesztettek ki. Szereti a bőséges öntözést. A sárgulás valószínűleg tápanyaghiány következménye, rendszeres tápanyagutánpótlást igényel.
Üdvözlettel:
Anna
Köszönöm.