Egész Európában, így a Kárpát–medencében is elterjedt a húsos som (Cornus mas), mely háromtól hét méter magasságig növő cserje. Lengyelországban, Bulgáriában, Romániában, Ausztriában és Szlovákiában is termesztik. Régi őshonos növényünk, melyet igazolnak a régi család- és helységnevek: Somló, Som, Somos. Cserjésekben, laza talajú erdőkben él, az árnyékos helyet nem kedveli, ott nem is terem, a napos terület a kedvező számára. Jó körülmények között hosszú életű, de lassan növekszik.
A húsos som jellemzése
Virágai sárga színűek, ernyőszerű csoportokban nyílnak, még lombfakadás előtt február-március környékén. Sok nektárt és pollent tartalmaznak a virágok, így az első mézelő növények egyike.
Termése tojásdad alakú, piros csonthéjas. Érés ideje augusztus-szeptember, éretten szépen díszítő, igen kellemes ízű gyümölcs. Nyersen akkor a legfinomabb és ízletesebb, amikor már túl éretté válik. Gyümölcseinél nagy szín- és formagazdagságot fedezhetünk fel, lehet sárga fehér, csíkos, ovális, kerek.
Bárhova telepíthető, fája igénytelen, tősarjról szaporítható, és jól tűri a téli hidegeket is.
Gyakran láthatjuk együtt a vadkörtével, mivel az is sokfelé előfordul és rendszerint egy időben virágoznak.
A húsos som korábban gyakran előfordult házi kertekben, sajnos mára már háttérbe szorult. Készíthető belőle dzsem, kompót, szörp, bor, de pálinka is.
Ősi gyümölcsünk a házi berkenye
A házi berkenye (Sorbus domestica) esetében igaz az a mondás, hogy fát unokáinak ülteti az ember, mivel az elültetett csemete húsz év múlva hoz termést. Hosszú életű fa, a dunántúli szőlőhegyeken több száz éves példányai is megtalálhatók.
Szereti a napos helyet, fiatal korban rendszeres öntözést igényel. Kesernyés íze miatt nyersen nem fogyasztjuk, azonban kiváló lekvár, befőtt és ízletes pálinka készíthető belőle. Pektinben és C-vitaminban gazdag növény.