Elő-Ázsia és Észak-Afrika ősi népeinek több ezer éve kultúrába vett sokoldalú és létfontosságú növénye a datolyapálma.
Jézus korában már telepítették széles körben a harminc méter magas sudár fát. A sivatagi oázisok jellegzetes fája, a talaj alsó rétegeiben fakadó talajvizet is eléri mélyre hatoló gyökereivel. Szárnyas levelei hatalmasak, négy–hét méter hosszú úgynevezett pálmaágak, dús végálló üstökben tömörülnek, egy fán akár száz-százhúsz levél is található.
Szélporozta kicsi virágai többszörösen elágazó virágzatokban nyílnak a levelek hónaljában. Mivel kétlaki növény ezért külön növényen találhatóak a hím és a női virágok. Hatalmas csonthéja termései harminc-negyven kilogrammos fürtökben teremnek. Az érett datolya színe sárgás vagy vörösesbarna színű, háromtól hét centiméteres ovális alakú egy hosszúkás kőmag tartalommal.
A datolyapálma története
A pálma legismertebb megjelenése az Újszövetségben a virágvasárnaphoz köthető, ugyanis a jeruzsálemi nép Jézus Krisztust pálmaágat lengetve köszöntötte. Itt a pálmaág a győzedelmes, dicsőített királynak szól. Mivel Európában nehéz a pálmaágakat beszerezni ezért fűzfabarkával, vagy más fák ágaival helyettesítették, és az ünnepet ágvasárnapnak nevezték el.
Őshonos közeli rokona a Kanári-szigeteken található Kanári-főnixpálma (Phoenix canariensis) is nagyon kedvelt dísznövény, melyet Dél-Európában díszfaként ültetnek. Egyik legnépszerűbb és egyben legigénytelenebb dézsában nevelhető pálma.
A datolyapálma felhasználása
Ásványi sókban és vitaminokban gazdag, magas tápértékű gyümölcs. Frissen fogyasztva vagy szárítva és préselve is fogyasztható, a sivatagi népek különösen fontos jól tartósítható tápláléka volt. Készíthető gyümölcséből szirup, erjeszthető belőle pálmabor, megszárítva datolyaliszt őrölhető belőle, pörkölt magjából pótkávé főzhető. Felhasználható zsenge hajtásai főzeléknek, a datolyaszirup hurutos betegségek gyógyítására gyógyhatása miatt alkalmas.
A termékenység kifejezője a gránátalma (Punica granatum)
Őshazája Dél-Nyugat-és Közép-Ázsia , de mára már elterjedt Dél-Amerika melegebb vidékein és Európa földközi-tengeri területein is. A Közel-Keleten és a Földközi tengernél a gránátalma évszázadok óta közkedvelt gyümölcs. Kezd elterjedni a Távol-Keleten is, az enyhe tél miatt Európában pedig már termeszthető lett. Száraz nyarú mediterrán területeken is sokfelé meghonosodott.
A gránátalma üdítő gyümölcse , szépsége és sok piros köpenyű mutatós magva tette a Közel-Keleten, az öröm és a termékenység jelképévé. Az ókori Egyiptom és a görög-római kultúrkör elmaradhatatlan növénye volt, kultúrája ősi múltra nyúlik vissza.
Hazánkban is nevelhető szabadban, de kizárólag napos fekvésű területeken, ilyen területek a Balaton-felvidék déli lejtői, a dél-Dunántúl.
A gránátalma jellemzése
A biblia szerelmi dalok gyűjteménye az Énekek éneke is említést tesz erről a pompás piros gyümölcsről.
A gránátalmát könnyen lehet szaporítani, gyökeres tősarjak felhasználásával, dugványozással és magvetéssel egyaránt. Leggyorsabban és legsikeresebben a gyökeres tősarkakkal szaporítható.