Egy valamirevaló kertész kertjében minden bizonnyal megtaláljuk a kerti hortenzia egy vagy több változatát, hiszen e növény méltán lopta be magát minden kertkedvelő szívébe, hatalmas, többféle színben pompázó bugás virágaival.
A kerti hortenzia gondozása
Gondozását tekintve nem túl igényes növény, ám meg kell találnunk az optimális helyet a számára a kertünkben. A közvetlen napsütést nem szereti, ezért helyezzük kertünk félárnyékos-árnyékos részébe, arra ügyeljünk, hogy részben érje a napfény is. A legjobb, ha reggelente pár órán át kap fényt, ám később, amikor már erősebb a nap sugárzása, egy lombos fa árnyékában marad. A túl nagy meleget sem szereti, hőigénye csupán 15-20 C fok, télen is 5-8 C fok. A fiatalabb példányokat óvni kell a fagytól, mert azok könnyen kifagynak a nagy hidegben, az erősebb, több éves példányok a mi éghajlatunkon is áttelelnek.
A kerti hortenzia vízigénye attól függően változik, milyen talajba ültettük a növényt: ha jó vízáteresztő képességű a talaj, akkor gyakrabban öntözhetjük, szereti, ha folyamatosan nedvesen tartjuk a földjét. Az agyagosabb talajokba ültetve ritkábban igényel öntözést, mivel azok jobb vízmegtartó képességgel rendelkeznek. Ha a hortenziát napos helyre ültettük, akkor leginkább este vagy kora reggel öntözzük. Az ősz beköszöntével egyre csökkentsük a vízadagolását, télen a kertben hagyott hortenziát nem szükséges öntözni, és a cserepesek is csak ritkán igénylik ilyenkor a vízutánpótlást. Részesítsük előnyben a lágy vizet a locsolásnál, ugyanis a kemény vizet nem kedveli, ennek hatására akár a levelei meg is sárgulhatnak.
Talajigényét tekintve sok fajtája kedveli a savanyú pH értékű talajokat.
A kerti hortenzia teleltetése
Ahogy korábban is említettük, az idősebb példányok bármiféle óvintézkedés megtétele nélkül áttelelnek, a fiatalabb példányok esetén a hideg ellen célszerű lombtakarással védekeznünk. Tavasszal várjuk meg, amíg a talaj teljesen felenged, csak akkor távolítsuk el a tövéről a téli takarást.
A cserepes példányokat a tél beálltával, az első fagyok megjelenésével vigyük pincébe, garázsba, fagymentes helyre. Itt is takarjuk a tövét, ha szükséges, és időnként locsoljuk is meg.
A kerti hortenzia szaporítása
A kerti hortenziát a legegyszerűbben dugványozással szaporíthatjuk. Június, július hónapokban válasszunk le egy félfás hajtást, amelyen nincs virág vagy bimbó. A hajtás kb. ceruzavastagságú legyen és legalább 15-20 cm hosszú. A levágott hajtásról vágjuk le a leveleket a felső két levél kivételével, és ültessük el laza, homokkal kevert talajba. Gondoskodjunk róla, hogy a földje mindig legyen nedves. Érdemes a hajtásra átlátszó műanyag zacskót húzni, mert ez biztosítja az állandó párás levegőt a hajtás számára, így gyorsabban és biztosabban meggyökeresedik. Állítsuk a cserepet árnyékos helyre. A gyökereztetés 2-4 hét alatt megtörténik, ha a cserép alján már megjelentek a gyökerek, akkor átültethetjük a hajtást nagyobb cserépbe.
A dugványozás mellett sok kertbarát javasolja a bujtatással történő szaporítást, ez is egy egyszerű és biztos módja a hortenzia megtöbbszörözésének.
Gyökereztethetjük a hajtásokat vízben is, így hamarabb meglátjuk, ha gyökeret eresztenek.
Az idősebb töveknél megjelennek a sarjak, ezeket tőosztással választhatjuk le, és nevelhetünk belőle önálló példányt.
A kerti hortenzia betegségei, kártevői
A hortenziát leggyakrabban a levéltetvek és a takácsatkák támadhatják meg, nem túl gyakran, de előfordulhat. A levéltetvek főleg a fiatal növényeken jelenhetnek meg, eltávolítások kézzel, erős vízsugárral vagy rovarölő szappannal, permetszerrel lehetséges.
A rozsda és a lisztharmat is gombás betegségek, szintén nem túl gyakoriak. A lisztharmatot a leveleken megjelenő fehér, porszerű bevonatról lehet megismerni. Távolítsuk el a beteg leveleket és úgy locsoljuk a növényt ezentúl, hogy ne érje víz a leveleket.
A rozsda a levelek alján jelenik meg, narancssárga, barnás kör alakú foltok formájában. A levelek csúcsa bebarnul, végül lehull a levél. E betegség megjelenésénél is hasonlóan járjunk el, mint a lisztharmat esetében, kerüljük a levelek vízzel való érintkezését, és használjunk gombaölő vegyszert.
A levelek sárgulását vashiány okozhatja, ilyenkor célszerű vasat adni a talajhoz, ezt megtehetjük fenyőkéreg vagy más savas hatású szerves anyag formájában.
A virágok kifakulását a túl sok napfény okozhatja, ilyenkor tegyük át más helyre a növényt és védekezzünk talajtakarással a nedvesség elpárolgása ellen.
Hogyan lesz kék virága a hortenziának?
TIPP! A hortenzia virágát le is száríthatjuk, így akár évekig is megőrzi a virág a színét. Nyáron, amikor a virágok teljesen kinyíltak, vágjuk le azokat, virágszárral együtt, és fejjel lefelé lógatva szárítsuk.
Ez nagyon hasznos volt, mindig kíváncsi voltam hogyan lesz kék a hortenzia. Én is mutatok egy cikket, ami abban segít,hogyan legyen vintage kertünk. http://lakberinfo.hu/kert/kertek/2017-06-13-vintage-dekoracio-a-kertben-konnyen-megvalosithato-otletekkel/
Kérdésem lenne.Az én hortenziám a kertben rozsaszin,de mostanra zöldre változott.Azt tanácsolták vágjak le a virágfejeket mert már elvirágzott.Én ezt megtettem de szerintem nem kellett volna mert nem elszáradt hanem csak zöld lett két fejet felhoztam vázába raktam vizbe és nagyon szép.Mikor kell levágni a fejeket???
Kedves Éva!
Augusztus előtt az elnyílt virágokat hosszú szárdarabbal együtt vágjuk le. Vizsgáljuk meg a szárat, hol találkozik először egy vastagabb ággal – itt kis rügyeket is fogunk találni. A szárat ezen a ponton vágjuk le, olyan rövid csonkot hagyva, amilyen rövid csak lehetséges, miközben ügyeljünk arra is, hogy a rügyek épek, sértetlenek maradjanak.
Augusztusban, illetve ezt követően a növény a szárain sorban új rügyeket hoz – ezzel jellemzően már következő tavaszra készül. Vizsgáljuk meg az elnyílt virágfejet tartó száron található leveleket. A virágzat alatti első vagy második levélpárnál fiatal rügyeket is felfedezhetünk. Az elnyílt virágot jóval e rügyek felett csípjük le.
Érdemes a vágás közben a metszőollónkat denaturált szesszel mindig tisztára törölni, hiszen ezzel megelőzzük a hortenziabokrokban az esetleges betegségek továbbterjedését.
Üdvözlettel:
Anna
Az én hortenziam még kicsi ,vajjon azért nem olyan erezett a levelűk mint ezeknek ?
A héten ültettem cserépbe rózsaszín hortenziat. Félárnyékos területen helyeztem el a kertben, törekedtem a megfelelő víz adagolására. A cserépben alulra trágyás a tetejére viragföldet helyeztem, hogy tápanyag dús legyen a földje.
Viszont a virág szirmai először elkezdtek kicsit lekókadni mára már rozsdabarna foltok jelentek meg a virágszirmokon.
Mi lehet a gond a virággal?
Előre is köszönöm, ha valaki tudna segíteni!