Növényállományunk egészségben tartása és egészségben történő neveléséhez elengedhetetlen, hogy ültetés előtt megfelelően és körültekintően kialakítsuk a vetésforgót.
Mivel a növényfajok többsége nem közömbös egymás iránt, az egyik növény kiválóan előkészíti, míg a másik kárt okoz azzal, hogy a talaj összetétele megváltozik, egyáltalán nem vagy silány terméseket hoz.
Nem is gondolnánk, hogy a növények védelmét kémiai beavatkozás nélkül egyszerűen, egy kis odafigyeléssel elvégzik maguk az ültetett növényeink. Ugyan annyi kárt is okozhat azonban, ha nem megfelelően történik kertünkben a növények társítása.
Sarkantyúka (Tropaeolum majus)
Magához csalogatja a levéltetveket zsenge lédús hajtásaival, mely által megvédi a kultúrnövényt a kártevőktől. Nem elriasztja, hanem összegyűjti a kártevőket, így gyümölcsfák alá, a fa töve köré ültetve távol tartja a vértetveket is, és segít a csigák, hernyók, hangyák távol tartásában. Mustárolaj tartalma miatt a kerti bolhák is igen kedvelik.
Bazsalikom (Ocimum basilicum)
A bazsalikom cukkini vagy uborka közé ültetve elősegíti a zárt kelést, így a levelek sokáig zöldek maradnak, javítja a termés minőségét. A paradicsom íze finomabb lesz, ha bazsalikom közelébe ültetjük.
Büdöske vagy bársonyvirág (Tagetes sp)
Ültessük bátran kertünkbe, akár a sorok közé, főleg uborka vagy paradicsom szomszédjába.
Körömvirág (Calendula officinalis)
Főleg málna mellé ültessük, véd a gyökérmolyok ellen és a levéltetveket is távol tartja. Borsó közé ültetve megakadályozza, hogy a borsó eldőljön, karóként alkalmazkodik a növény mellett. A körömvirág kiváló gyógynövény is, számos területen alkalmazzák.
Mustármag (Sinapis alba)
A mustár a kertben kiváló zöldtrágya és talajtakaró, mindamellett, hogy kiváló vitaminforrás is. A mustár, ha kikel a gyomokat elfojtja és levelei beárnyékolják a talajt, védve a kiszáradás ellen.
Kapor (Anethum graveorens)
A kaprot sok kertben nem szükséges még vetni sem, hiszen magjait elszórja és magától kikel. Erős illatával tartja távol kertünkből a kártevő rovarokat.
Borágó (Borago officinalis)
Ezt a növényt nem csak gyógynövényként használjuk, hiszen kertünkből kiűzi a csigákat szőrös levelei segítségével. Annyit kell tennünk, hogy azokat a növényeket, amelyeket a csigák kedvelnek ültessük körbe ezzel a növénnyel, és elkerülhető a kár.
Fokhagyma (Alliun sativum)
Növénytársításban a többi növényfajjal együtt használható szürkepenész ellen. Erős illatának köszönhetően riasztja az egereket és a fonálférgeket is.
Ricinus (Ricinus communis)
A mérgező magvú ricinus a komposzttároló környékén lehet segítségül a házi legyek távol tartásában.
Amikor a kertek doktorairól ejtünk szót, nem csak a veteményesben található növényekre gondolunk, hanem a gyümölcsfák doktorairól is szót kell ejtenünk.
A fák doktoraként elsősorban a harkályokat ismerjük, melyeknek hazánkban kilenc fajtáját tartják számon.
A harkályok speciális nyelvükkel nyársalják fel a lárvákat, melyekhez vésőhöz hasonló csőrüknek köszönhetően jutnak hozzá.
Elkerülhető a vegyszeres lárva és féreg irtása, ha a kertünket a harkályok látogatják.