Hazánkban mindezen kedvező tulajdonságaik ellenére sem tartoznak az ismert és elterjedt növények közé.
A tollasgyöngyvesszők kevés fenntartási munkát igénylő, könnyen nevelhető, ellenálló növények. Nem válogatnak a talajokban, tavasszal korán kihajtanak és gyorsan növekednek. Jól tűrik a városi légszennyeződést, gyakorlatilag kártevőktől mentesek. Nagy tömött buga virágaik rendkívül látványos, kiváló díszcserjévé teszik. Napra ültetve a legszebb a viráguk, de a félárnyékos helyet is jól tűrik.
Magyarországon sokfelé kaphatók egyes fajtái, különösen az északi tollasgyöngyvessző szelektált ’Sem’ fajta.
A termetes tollasgyöngyvessző ( Sorbaria arborea)
Nagyméretű (öt-hat méter) lombhullató cserje, ívelt, szétterülő ágakkal. Fiatalon hajtásai zöldessárgák, majd vörösbarnává válnak. A levelek lándzsásak, kihegyezettek, szélük fűrészes. Virágaik fehérek, ötszirmúak nagy bókoló, csüngő bugákban pompáznak.
Az északi tollasgyöngyvessző( Sorbaria sorbifolia)
Nagy tömöttek a virágai és fehér színűek, bókoló bugákba tömörülnek. Illata , erős édeskés, jellegzetes, mely nyár közepén, július-augusztusban nyílik. Apró barna magvai télen is az ágakon maradnak.
A változékony tollasbajnóca (Holidiscus discolor) tulajdonságai
Gyors a növekedése, lombhullató magasra növő dúsan ágas cserje, mely elérheti az öt méter magasságot is.
Szaporítása egyszerű, szaporítható magvetéssel és dugványozással is, tápanyagban gazdag, üde, laza, savanyú talajon fejlődik legjobban. Ültethető félárnyékba, vagy árnyékba, de a tűző napos helyet kerüljük számára. Kártevői és kórokozói nincsenek, metszést a csinosító alakításon kívül nem igényel.
Nagy buga virágai, laza bokrai, a virágok nyílásakor lenyűgöző látványt nyújtanak számunkra. Viszonylag későn virágzik, a virágok kellemesen édes illatot árasztanak.