Akár városban, akár faluban, akár kis lakásban, akár nagyházban is éli az embert az életét, elképzelhetetlen, hogy környezetét ne díszítse növényekkel. A növény él, lélegzik, meghálálja azt a sok gondoskodást, szeretetet, amit gondozója nyújt számára.
Így van ez lakásunkkal is, sokkal jobban érzi magát az ember, amikor virágok veszik körül, amikor egy-egy kitöltetlen zugot feldobunk egy szép cserepes virággal. Számos szobanövény áll rendelkezésünkre, ám nem mindegy, hogy mit hova helyezünk és melyik virág milyen gondoskodást igényel.
Vásárlás és kiválasztás
Mielőtt megtörténne a vásárlás, vigyázzunk, ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, nézzük meg jól a növényt. A kártevők nagy része a levelek fonákján vagy a levél szárának tövénél helyezkedik el. Fordítsunk fel néhány levelet, hogy az esetlegesen ott bujkáló kártevőket felfedezhessük.
Érezhetjük, ha felemeljük a cserepet, amikor túl száraz a növény, ilyenkor ugyanis könnyű a cserép, amikor túl van öntözve, akkor nagyon nehéz. Erre akkor érdemes odafigyelni, ha hétvége közeledtével túlöntözik a növényt, könnyen elrothadhat a gyökerük.
Ellenőrizzük a rügyeket is. A virágrügyek nagyon érzékenyek a huzatra és a hőmérséklet- változásokra, ezért gyakran lehullnak. A virágos növény vásárlásakor győződjünk meg arról, hogy a rügyek még kicsik és szilárdan állnak, mert ebben az esetben biztosan ki fognak otthon nyílni.
Vizsgáljuk meg a növény gyökereit is alaposan. Ha egészséges a gyökér, akkor világos és fehér színű, ha barna, akkor rothadó. Ha a növény régóta a kertészetben van, akkor jelzi a cserép alján lévő lyukakon előbújó vastag gyökérszálak sokasága. Ebben az esetben célszerű otthon minél hamarabb átültetni.
Mire kell még ügyelni vásárláskor?
Nagyon fontos dolog az útmutató elolvasása, amit a növény mellett található cédulán találhatunk. Gyakran szimbólumokkal ábrázolva található ez a cédula, melyen a növény alapvető igényeit láthatjuk. Amíg a növényt a hétköznapok során jobban meg nem ismerjük, ez útmutatást nyújt a gondozás első lépéseihez. (Pl. öntözés, tápanyag utánpótlás stb.).
Mielőtt megöntözzük a növényt, feltétlenül ellenőrizzük ujjunkkal, hogy szükség van e locsolásra. Csak akkor szabad megöntözni, ha a föld felszíne már száraznak látszik, ellenkező esetben a gyökerek megbetegszenek.
Fontos!– hogy az új növényt nem szabad azonnal az ablakba tenni, mivel a szállítás során és a kertészetben töltött idő alatt, a közvetlen napfényhez nem szokott hozzá, ezért a levele könnyen megéghet. Erre még akkor is ügyeljünk, ha a cédulán „napos” vagy „déli fekvésű” helyet ajánlanak az elhelyezésére.
A növények elhelyezése
Délelőttől délutánig sok fényt kap, ha déli fekvésű ablakot választunk. Ez különösen azoknak a növényeknek kedvez, amelyeknek sok vagy nagyon sok fényre van szükségük. (pozsgások és kaktuszok). Ügyeljünk, hogy a levelek ne érjenek az ablak üvegéhez, mert elszáradnak a melegtől.
Déltől estig kap napfényt a nyugatra néző ablak, mely szinte minden szobanövény számára a legmegfelelőbb hely.
Nem szokott problémát okozni a keleti és az északra néző ablak, hiszen még a reggeli napfény gyenge, és az északi ablakon bejövő fény egyébként is gyengébb.
A legnagyobb problémát télen a fűtés okozza, száraz levegője miatt. Ezt kompenzáljuk azzal, hogy szélesebb ablakpárkányt választunk, hogy a meleg levegő a szoba belseje felé áradjon.