A klementin mandarin (Citrus × clementina) jellemzése, ültetése és gondozása

A klementin gyümölcs, a mandarin és a narancs hibrid növénye, mely a citrusformák közé tartozik. Ez a déli gyümölcs a Fülöp szigeteken és Délkelet-Ázsiában vadon él. Európai elterjedése a tizenkilencedik századra tehető, akkor kezdték származási helyéről Dél-Kínából beszállítani. Jól tenyészik a trópusokon is, de főleg a keleti országokban foglalkoznak termesztésével. Elsőként Angliában kezdték termeszteni, ahol nem felelt meg az ország klímája, majd Olaszországban már ideális környezetre talált.

A klementin mandarin jellemzése

A növény alacsony termetű örökzöld fa, melynek tövises ágai vékonyak. Szórt állású levelei a tövises ágakon helyezkednek el, a levelek tompán fogazott szélűek, lándzsaszerűek és sötét- zöld a színük. A klementin mandarin virágai fehér színű,  illatos virágok. A narancstermés külső viaszos fala sok illóolajat tartalmaz, melynek alakja lapított gömb alakú. A termés belső részét üregekre osztják a hártyás válaszfalak, melyekben találhatóak a magvak. A magok színe világoszöld, sárgászöld, gyakran sokcsírás. A gyümölcs héja könnyen leválasztható, mérete kisebb a narancsénál és íze édesebb.

A klementin mandarin szüretelése ősszel történik és télen kerül a gyümölcskereskedésekbe.

A klementin mandarin ültetése és gondozása

A klementin mandarin egy igen napfény és melegigényes növény, mely hazánkban nem viseli el a téli éghajlatot. Csak dézsában nevelhető, illetve a teleltetését meleg helyen kell végezni. Tavasszal lehetőleg olyan helyet keressünk neveléséhez, ahol nem éri erős szél és folyamatosan éri a napfény. Legalább nyolc órán keresztül süsse a nap a növényt. Az enyhén savas, vagy semleges hatású talajt kedveli és a talajnak jól kell átereszteni a vizet. A növény közepesen tűri a szárazságot, de igényli az öntözést, mivel rendszeres öntözés mellett szebben fejlődik. Az alatta álló pangó víztől óvni kell. A növekedés időszaka a tavasz és a virágzás időszaka, ilyenkor kell a tápanyagot adagolni. Amikor azt látjuk, hogy a növény levelei kanalasodni kezdenek, a növényünk nincs megfelelően gondozva.

A klementin mandarint télen tarthatjuk a meleg helyiségekben is, ahol biztosítjuk számára a megfelelő fényt és a megfelelő páratartalmat. Ha a lakás nem biztosított teleltetésére, nagyon jól áttelel akár a garázsban, akár télikertben, de megfelel számára a lépcsőház is. Ebben az esetben az öntözést szüneteltetni kell, csak nagyon minimális vízre van szüksége. Ahhoz, hogy a növény bőven teremjen gyakran és rendszeresen kell a tápanyag utánpótlást biztosítanunk.

A növény szaporítását el lehet végezni oltással is, és félfás dugványozással is. Azok a fajták, melyek magokat érlelnek, magról is szaporíthatók, melynek meg van az a veszélye, hogy a termések élvezeti értéke kevesebb. Magról nevelve csak négy-öt év elteltével várható ideális esetben termés.

Az oltványról szaporított növény, hamarabb termőre fordul, optimális körülmények között két-három év után megmutatja termését.

A klementin mandarin betegségei

Meleg nyár esetén ritkán fordul elő, hogy a növényt tetvek lepjék el, de sajnos néha előfordulhat, főleg párás környezetben. Ez ellen védekezhetünk azzal, hogy erős aromájú növényeket telepítünk mellé, melyek elűzik a kártevőket.

Szobai körülmények között nevelve, ha nagyon száraz a levegő, és a fény nem megfelelő, a növény erős lombhullással jelzi. Ha túl párás a környezet, akkor pedig a tetvek lepik el, ezért az így nevelt növények több figyelmet és gondoskodást igényelnek.

 

Total
2
Shares
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Előző cikk
tuja

A tuja (Thuja) jellemzése, gondozása és betegségei

Következő cikk
kamelia

A kamélia (Camellia) jellemzése, ültetése és gondozása

Kapcsolódó cikkek