Egy nagyon szép egynyári virág a záporvirág, amely ugyan hasonlóságot mutat az őszirózsához vagy a napraforgó virághoz is, mégis egyediségével varázsolja el a virágot szerető és kertészkedő embereket. A záporvirágot nevezik még napvirágnak vagy gazániának is, valamint, esővirág néven is ismert.
A növény Közép-és Dél-Afrika területein őshonos, más kontinensekre és országokba betelepítés útján került. A fészkes virágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó nemzetséghez tizenöt faj tartozik. Hazánkban, az utóbbi években egyre kedveltebb és egyre több kiskertben előforduló virág.
A záporvirág (Gazania) jellemzése
A záporvirág virágai fészekvirágzatuknak köszönhetően hasonlóak az őszirózsa virágokhoz. Bokrosan növekednek tíztől harminc centiméter magasra. Tőlevélrózsát alkotnak levelei, melyek hosszú lándzsás, szabdalt vagy ép szélű levelek. A virágok margarétaszerű fészekvirágzatban nyílnak színe sok színben megtalálható, legtöbb a nap sárga, a narancssárga, és a vöröses szín sokféle változata. Májustól a kora őszi fagyokig hozza rendkívül látványos virágait. A virágok mérete nagy, hosszan nyíló, kitűnő kerti dísznövény, mely alkalmas virágágyások közé ültetve és balkonládába erkélyek, teraszok díszeként. A növénynek számos kertészeti hibrid változata megtalálható a kertészeti árudák kínálataiban.
A záporvirág (Gazania) ültetése és gondozása
A záporvirágot vagy napvirágot ültethetjük magról és palántáról is. A magokat február-márciusban ültessük el és neveljük elő a növényt körülbelül húsz fokos hőmérsékleten. Csak nagyon vékonyan takarjuk be földdel a magokat, mivel csírázáshoz sok levegőre van szüksége a magoknak. A palántákat csak a májusi fagyok után rakjuk ki a szabadföldbe, amikor már jól megerősödnek. Vigyázzunk arra, hogy még nyáron nagy meleg esetén sem öntözzük túl a záporvirágot, könnyebben elviseli a szárazságot, mint a túlöntözést. Az elszáradt virágokat időnként szedjük le a növényről, ezzel meghosszabbíthatjuk a virágzást.
A záporvirág (Gazania) szaporítása
A záporvirág magvetéssel és dugványozással könnyen szaporítható. Az elszórt magok is újra ültethetők, de célszerű minden évben vásárolt magot ültetni a hatékonyság érdekében. Erős gyökérzetének köszönhető a növény szívóssága, erőssége, kipusztulását csak gondozási hiba okozhatja.
A záporvirágnak nem sok betegsége van, esetenként megtámadhatják levélbolhák vagy nagyon ritka esetben lisztharmat.
Kedves Anna!
Egy kis segítséget kérnék gazániával kapcsolatban. Több néven is ismerjük, de vajon az afrikai aranyvirág is egyik elenevezése, vagy különböző növényről van szó?
Előre is köszönöm válaszát, Tímea
Virágláda ám közélet 3 zápor virág.Sok zöldje van,nem virágzik.Mit tegyek,hogy virágozzon?
Nekünk már 3 éves a Napvirág.
A szaporítással kapcsolatban érdeklődöm.
A töve úgy néz ki, mint az eperé.
Lehetséges, hogy tőosztással is szaporítható?
Nem merek hozzányúlni, hátha elpusztul.
Üdvözlettel: András Károly
Azt szeretném megkérdezni, lehetséges-e, hogy a Napvirág a gyökerével kiírtja a közelében lévő csüngő barkafát? köszönöm a választ.