Hogyan kezdjünk hozzá a kertészkedéshez?
Milyen növényekkel kezdjük a kert kialakítását?
Az egyszerűen gondozható növények közé tartoznak a piros ribiszke, a cékla, a zöldbab, az önfenntartó kert létesítéséhez kiválóan alkalmasak, kezdjük velük. Erős, a gombás fertőzéseknek ellenálló fajtákat válasszunk, és már az elejétől kezdve alkalmazzuk a megelőző intézkedéseket. Kezdjünk hozzá a komposztáláshoz, és esetleg végeztessünk talajvizsgálatot. Ha kerti tápanyag körforgásban dolgozunk, biztosítjuk a természetes trágyázást, mivel lesz elegendő humuszban gazdag komposztunk.
A kialakítandó kert nagyságát úgy határozzuk meg, hogy olyan gyümölcsöket és zöldségeket termesszünk, melyek az adott helyen könnyen megteremnek.
Tartósítás és feldolgozás
Ha az önellátó kertben jelentős mennyiségű zöldség és gyümölcs terem, a friss fogyasztás mellett, szükség lehet feldolgozásra és tartósításra is. A gyümölcsökben és zöldségekben felhalmozódott napenergiát télen csak akkor tudjuk élvezni, ha a feldolgozás és tárolás megfelelő. Hűvös helyen kell tárolni az alma-és körteféléket, aszalt gyümölcsöket. A gyökérzöldségek tárolására legalkalmasabb a pince vagy verem. Tárolókapacitásra van szükség a befőttek, lekvárok, valamint az egyéb módon eltett zöldségek számára. Ahhoz, hogy ne unjuk meg az elrakott termékeket, váltogassuk recepteket, készítsünk belőlük változatos ételeket, kiegészítőket.