Amikor valakiről azt mondjuk, hogy milyen mimózalelkű, nem is gondoljuk, hogy a háttérben egy növény rejtőzik. Ugyanis a szemérmes mimóza egy különleges növény, melynek érzékenységéről maradt fenn a szólás. De milyen növény is a mimóza?
A szemérmes mimóza (Mimoza pudica) Brazíliában őshonos, eredeti származási helye Dél-Amerika esőerdői, és Közép-Amerika. Napjainkban már megtalálható a Föld trópusi területein, főleg az ázsiai kontinens területeit hódította meg. A mimóza a trópusokon egy gyomosító félcserje, többé-kevésbé kúszó jellegű. A pillangós virágúak családjába és a hüvelyesek rendjébe tartozik, fák cserjék alatt nő. Zöldtrágyaként beforgatva a talajba gyakorta használják, de használják talajtakaró növényként is.
A szemérmes mimóza (Mimoza pudica) jellemzése
A szemérmes mimóza ( Mimoza pudica) ültetése, gondozása
A mimózát szobanövényként is nevelhetjük, magját ültethetjük az év bármelyik szakaszában, ha biztosítjuk hozzá a feltételeket. A cserepet, homok és termőföld keverékével töltsük meg, hogy laza szerkezetű talajt kapjunk, és tegyünk a magokat fél centiméter mélyre. Egy közepes cserépben kettő-négy magot is nevelhetünk, amit aztán szétültetünk, természetesen biztosítva a csírázáshoz szükséges meleget. A föld legyen nedves a növény fejlődéséhez.
Néhány érdekesség a mimózáról
A mimózafaj jellegzetessége, hogy érintésre összehúzódik, de vannak olyan fajtái melyek nem csak összehúzódnak, ha hozzáér valami, hanem hirtelen bűzös felhőt is a levegőbe eresztenek. A bűz a különböző kénvegyületeknek köszönhető, melyeket kiereszt a növény, ha veszélyben érzi magát. Ezek a vegyületek a növény gyökerein tárolódnak és kerülnek a levegőbe.
A mimózát a gyógyításban már nagyon régóta széles körben használják. Indiában például arcüreggyulladást gyógyítanak vele, Délkelet Ázsiában alvászavarok kezelésére, de hasmenés vagy kígyócsípés orvoslására is alkalmazzák.