alma és cukkini

Cukkini, szilva, alma: ezek az ősz új sláger ízei

Ha ősz, akkor alma. Legalább is a legtöbb embernek ez jut eszébe. Almaszüret, almabor, almáspite, almakompót.  Pedig számos őszi idényű zöldségünk és gyümölcsünk terem, ami még iskolakezdéskor remek alapot nyújt az egészséges és változatos táplálkozáshoz.  Nem csak a gyerekeknek, de a felnőtteknek is szüksége van plusz tápanyagbevitelre így a tél közeledtével.

Amint a címből is látszik, ma a cukkini, szilva, alma triumvirátust vesszük górcső alá.

 Ha zöldség, akkor az új sláger a cukkini!

Cukkíniből találhatunk csíkosat és egy színűt, sárgát és zöldet, egyre megy. Az ízük kellemes és enyhe, fűszerekkel jól befolyásolható. Rendszerint egészen zsengén szedik, mert ilyenkor a legjobb az íze. Sokoldalúan felhasználható. Nyersen salátákban és savanyítva, hőkezelve, héjastul vagy hámozva, magjaival, ill. kikaparva, grillezve, pirítva, rántva, főzeléknek és levesben is.

Az egyik legelterjedtebb felhasználási módja, hogy megtöltik valamilyen töltelékkel. Például juhtúróval nagyon finom, némi bazsalikommal, borssal fűszerezve. Vagy besamelmártással is kipróbálhatjuk.

A cukkini igazi megosztó zöldség: a fogyókúrázók egekbe magasztalják, mivel egyáltalán nem hizlal! Alacsony szénhidrát tartalma miatt fogyókúrázóknál gyakran kerül az étlapra.

Szilva, szilva, és még mindig szilva

Bár azt gondolnánk, hogy a szilvaszezonnak leáldozott, bizony későn érő fajtái még megtalálhatók a piacokon és boltokban.

A szilva színe a sötétkéktől egészen a sárga árnyalatáig terjed.

A szilva gazdag ásványi anyagokban,magnéziumban, káliumban, vasban és fluoridban. K-vitamint, A-vitamint és béta-karotint is tartalmaz. Természetes hashajtó hatását széles körben ismerik. A szilva kiváló C-vitaminforrás, amely hatékony antioxidáns. A C-vitamin segíti a szervezetet a rák, a gyulladások és a szabadgyökök elleni harcban. A szilva gazdag olyan ásványi anyagokban, mint a kálium, vas és fluorid. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van. A kálium a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást.

Nagyanyáink békebeli szilvás gombóca juthat eszébe az olvasónak, fahéjas cukorral… Lekvárnak a legfinomabb, de sokan tesznek el savanyúságnak is szilvát. Húsokhoz készíthetünk chilis szilvamártást.

 Napi egy alma, az orvost távol tartja

Ebben az angolszász közmondásban biztos van igazság. Az alma jótékony hatásai már régóta ismertek. Segíti az emésztést, ami leginkább a rosttartalmának köszönhető.

Fontos a koleszterin elleni harcban, és kiváló hatású cukorbetegség esetén is, mivel a vékonybél falát bevonva csökkenti a cukor felszívódását. A légutak tisztításával a gyulladás leküzdésében játszik szerepet. Tartalmaz A és B vitaminokat.  Az ásványi anyagok egész garmadáját hordozza magában. A kálium, a kalcium, a cink, a fluor, a jód, a szelén együttesen szükségesek az ellenálló immunrendszer kialakulásához.

Az almát többféleképpen készíthetjük el és fogyaszthatjuk, mivel a benne rejlő hatóanyagok nagy részét a feldolgozás alatt is megőrzi. Ihatjuk szűrt, illetve rostos üdítő változatát. A szárított almahéjból készíthetünk teát, ami kiváló hatású gyomor és bélbántalmak ellen.

Az alma a legtovább eltartható gyümölcsünk, amit még télen is bátran fogyaszthatunk a kamrából, ha elég hűvös helyen tartjuk. Eltehető télire kompótnak is. És természetesen sokak kedvence a fahéjas almás pite. Valamint a háziasszonyok saláták készítéséhez hasznosíthatják almaecet formájában, mely a fogyókúrázók által is közkedvelt természetes zsírégető tulajdonsága miatt.

Total
0
Shares
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Előző cikk
aranyeső

Az aranyeső (Laburnum) és az aranycserje (Forsythia) jellemzése, gondozása

Következő cikk

A szemérmes mimóza (Mimosa pudica) jellemzése és gondozása

Kapcsolódó cikkek