Emlékeimben kutatva eszembe jut, hogy mi, gyerekek csak egyszerűen „kútbasergőnek” hívtuk. Minden nyáron virított a virágoskertünkben. Volt az udvarunkban egy ásott kút, és mi azt játszottuk, hogy leszaggattuk a virágot és beledobtuk a kútba. Szépen forgott, amíg leért a vízbe, innen kapta tőlünk a nevét. Azóta sok idő eltelt, kútba nem sergetjük, de a virágoskertünkben minden évben szépen ránk mosolyog.
Igénytelen, szárazságot jól tűrő növény, mely napfény- és melegigényes. Az ország egész területe megfelel a számára. Kötött agyagos talajon is szépen fejlődik, nagyon ritkán vadon is előfordul.
A Földközi-tenger és Ázsia nyugati részén őshonos, mediterrán éghajlatot kedvelő növény.
A kerti körömvirág termesztése, gondozása
Bármely növény után vethető, igénytelensége jóvoltából, de a szermaradványokra érzékeny. Kétszer vethetjük önmaga után. Március első felében kerüljön sor a vetésére.
Kelése gyors, ápolását talajporhanyító kapálással végezzük az elgyomosodás ellen.. Gyökere karószerű, elágazó, a talajban mélyre hatol. Szára negyven-hatvan centiméter magas, elágazó. Levelei szórt állásúak, felületüket szőrök borítják. Levélszél ép, tapintásuk ragacsos. A virágok a szárak csúcsán magányosan állnak, a nyelves virágok hármasan fogazottak, a citromsárgától a sötét narancssárgáig minden árnyalatban előfordulnak. Több sorban állnak.
Nyár elejétől egészen a fagyokig nyílik, sok esetben még karácsonykor is virágzik. Enyhe teleken még akár át is telelhet.
Termése korong alakú kaszattermés. A magok könnyen kelnek, a növény gyorsan fejlődik.
Védekezésre lisztharmat ellen szükség lehet, egyéb betegségekre nem érzékeny.
A kerti körömvirág betakarítása
Május végétől a fagyok beálltáig gyűjtik a teljesen kinyílt fészkek nyelves virágait, néha az egész virágzatot .Két-három naponként folyamatosan szedhetők. Július végén vagy augusztus elején tizenöt centiméter tarlóra kell vágni, majd az ezt követő huszadik naptól ismét folyamatosan virágzik és a virág begyűjthető.
A nyelves virágok könnyen összetapadnak, ezért gyűjtés után azonnal szárítani szükséges. A virágok annál értékesebbek, minél sötétebb árnyalatúak! Érdemes a sötét narancssárgák magját megszedni, és azokat elszaporítani!
A sziromleveleket kézzel szedjük és kiterítve szárítjuk. Magfogásra dúsan virágzó állományt kell kijelölni és meghagyni. Néha a magvak kipréselt olaját is használják, amely telítetlen zsírsavakban gazdag.
A kerti körömvirág felhasználása
A kerti körömvirágot használhatjuk külsőleg és belsőleg is egyaránt. Külsőleg a felülfertőzött, nehezen gyógyuló sebek , gombás fertőzések kezelésére, borogatószerként alkalmazzák a virág forrázatát.
Sokfajta körömvirág-tartalmú készítmény áll rendelkezésre , krémek, balzsamok, formájában. Napolajat is készíthetünk körömvirágsziromból. Az ebből készült napolaj a legnagyobb védőfaktorú természetes védelem.
Belsőleg gyulladáscsökkentő hatású. Görcsoldó. Teaként gyomorpanaszokra, szájöblögetésre kedvező hatást vált ki.