Észak-amerikai százszorszép vagy csokoládé virág (Berlandiera lyrata)
A Kaliforniából származó többéves, télálló növény magassága elérheti a harminc-hatvan centimétert is. A barna hosszú porzók a délelőtti óráktól kezdve jellegzetes csokoládé illatot árasztanak, mely délután hat órától már nem érezhető.
Ültessük napos, védett helyre, de legjobb számára, ha dézsában télikertben neveljük. A jó áteresztőképességű, homokkal kevert földet szereti. Nem igényli a bőséges öntözést, de tápoldatozásáról rendszeresen gondoskodni kell. A túlöntözésre érzékenyen reagál, akár bele is pusztulhat. A megfelelő vízelvezetés érdekében érdemes a cserép alá cserépdarabokat vagy kavicsokat rakni. Télen a növény visszahúzódik, de tavasszal újra hajt, teleltetni öt-tíz fokos helyiségben teleltessük.
Szaporítani magvetéssel tavasszal tudjuk, de a magokat növényházban vagy az ablakpárkányon elő is nevelhetjük. Szaporíthatjuk dugványozással is a virágzás előtt.
Betakarítani a virágokat kell nyáron virágzáskor. Érdekes illatos növény, intenzív csokoládé aromájával.
Indiai tömjénfa (Boswellia serrata)
Indiában már több mint háromezer éve használják ezt a növényt, gyulladásos és idegi eredetű panaszok kezelésére. A tömjénfa szeldelt leveleinek széle fűrészes, a növény szürkészöld kérge papírszerűen, csíkokban lehámlik az ágakról.
Homokos földbe, napos helyre ültessük, tápoldatozást sem igényel sűrűn, és keveset öntözzük.
Nehéz szaporítani, nyáron dugványozással lehet a szaporításával próbálkoznunk.
Ennek a növénynek a gyantáját használjuk. Október végétől április végéig nyerhetünk gyantát a kéreg bevágásával. A kifolyó nedv a levegőn pirosas-sárgás vagy barnás golyócskákká szilárdul.
A növény gyantája illóolajok és cserző anyagok mellett mindenek előtt a gyógyászatilag hatékony boswellia savakat tartalmazza. Az erősen gyulladáscsökkentő tömjéngyantát golyócskák formájában légúti gyulladások, köszvény és reuma esetén fogyaszthatjuk.
Mirigyes pereszlény (Calamintha nepeta)
A többéves, télálló, filigrán növekedésű mirigyes pereszlény nem hoz indákat. Szürkészöld levelein puha szőrök találhatók. A növény negyven centi magasságúra növekszik.
Jó áteresztőképességű földbe, napos helyre ültessük és kevés vízzel öntözzük. Tavasszal magvetéssel, nyáron fejdugványokkal, ősszel tőosztással szaporíthatjuk.
Betakarítása júniustól szeptemberig történik, amikor a leveleket és a hajtásvégeket a virágzás előtt szedjük, melyeket meg is száríthatunk, mivel szárításra is alkalmas. Aromájukat szárítás után is megtartják.
Mivel illóolajokat is tartalmaz a növény, teája izzasztó hatású, csökkenti a puffadást és a gyomorpanaszokat.
Tövistelen kapricserje (Capparis spinosa)
Egész-Földközi tenger környékén őshonos növény, többéves, a nem télálló kapricserje. Csüngve vagy kiúszva nő és húsos ovális leveleket hoz.
Magassága elérheti a harminc-kilencven centimétert. A homokos meszes talaj a kedvező számára, és kedveli a meleg napos helyet. Szerény igényű növény, kevés vízre és tápanyagra van szüksége. Ősszel igényli, hogy vissza vágjuk.
Szaporítani dugványozással tudjuk, betakarítani májustól októberig. A virágrügyeket nyáron kora reggel kell szedni, a terméseket, a leveleket és a gyökereket pedig ősszel.
Gyógyhatásaként sokrétű a felhasználása, mivel vízhajtó és nyákoldó hatása is ismert. A gyökér kérgét főzve reumás panaszok ellen ajánlott használni.