A kecskerágók családját, mely a trópusokon terjedt el, körülbelül nyolcszázötven faj gazdagítja. A fajok többsége Kelet-Ázsiában őshonos, azonban néhány faj megtalálható Észak-Amerikában, Madagaszkáron és Európában is. Noha a neve azt sugallja, hogy a kecskék kedvence nem tekinthető a kecskék kedvenc csemegéjének. Dísznövényként a kertészek szívesen használják főleg a lombhullató fajokat. Szép őszi levelei és a mutatós termések emelik a növény díszítőértékét.
A kecskerágó jellemzése
A kecskerágók örökzöld cserjék, melyek fél-egy méter magasak. A talajon az ágaik szétterülnek, a levelek egy-két centiméter szélesek és tojásdad alakúak. Egész évben megtarthatják sötétzöld színüket, de lehetnek mintásak, színeződhetnek ősszel.
A kecskerágó ültetése és gondozása
Mivel igazi univerzális növény, alkalmas sövény kialakítására és cserjeként is nevelhetjük. Ültethetjük utcafrontra, előkertekbe. Különösebb gondozást nem igényel. Jól érvényesül a gyengébb talajokon is, kedveli a félárnyékot. Naposabb területen, száraz éghajlat esetén rendszeresen öntözni kell egyébként közepes a vízigénye.
A kecskerágó betegségei
Egyik legnagyobb ellensége, a kecskerágó pajzstetű mely, ha megtámadja akár a növény pusztulását is eredményezheti. Az egyedülálló kecskerágó-pajzstetű annyira kicsi, hogy már csak akkor észrevehető, amikor súlyosan megkárosította a növényt. A kecskerágó pajzstetű támadását úgy vehetjük észre, hogy a leveleken sárga foltok jelennek meg, és ezek a levelek lehullnak, valamint a kisebb ágak is elpusztulnak. Ahhoz, hogy ne támadják a kecskerágót pajzstetvek, életerős növényre van szükség. Könnyebben támadnak a meggyengült száraz növényekre. Megelőzhetjük a kártételt, ha locsoljuk, gondozzuk a növényeket.
A kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei)
A kúszó kecskerágó leveleinek színe a vajszínűtől a haragos moha zöldig megtalálható a kertészetekben. Jó kontrasztot alakíthatunk ki a sötét és világos változatokkal. Ültetéskor figyeljünk a szomszéd növényekre, mert ha sokkal erősebb a mellé ültetett növény könnyen elnyomhatja, mivel a kecskerágó lassan növekszik. Kedveli a párásabb levegőt és a gyengébb talajokon is szépen fejlődik. Metszésre nincs szükség, de jól tűri az alakító metszést.