A kőfali pintyő neve meglehetősen érdekesen hangzik, és sokan inkább egy madárra asszociálnak e név hallatán, semmint egy növényre. Pedig ha van támfalunk vagy sziklakertünk, akkor egy igazán hálás évelőt ismerhetünk meg a személyében, mely kiváló választás a fent említett helyekre.
A kőfali pintyő jellemzői
A kőfali pintyő, más néven zsidószakáll (Cymbalaria muralis) az ajakosvirágúak rendjébe tartozik, azon belül pedig az útifűfélék családjába. Évelő növény. A Földközi-tenger partvidékén honos, innen terjedt el gyakorlatilag a világ minden részére. Romos helyeken, öreg falak, sziklák repedéseiben bukkan fel leggyakrabban. Francia neve: „Róma romja”. Más nyelvekben is népszerű növény, erre utalnak elnevezései: németül Zymbelkraut (vagyis cintányérnövény – valószínűleg a görög vagy latin névből ered, mely utal a levelei kerekségére), angol elnevezése pedig Ivy-Leaved Toadflax (vagyis borostyánlevelű varangylen). Hazánkba ámpolnanövényként érkezett. Rokona a tátika.
Élőhelytől függően csüngő habitusú vagy kapaszkodó növény. Alacsonyra növő növény, de hajtásai akár egy méter hosszúak is lehetnek. Levelei alakja nagyban hasonlít a borostyánéhoz, kerek, karéjos levelek. Májustól egészen októberig hozza virágait, melyek lilák sárga középpel, melyekből elvirágzás után toktermés képződik, apró magokkal. A virágai zigomorfak, vagyis egy szimmetriatengellyel rendelkeznek.
A kőfali pintyő ehető, íze a zsázsáéhoz hasonlóan fűszeres, csípős, és igen sok C-vitamint tartalmaz. A korábbi időkben gyakran alkalmazták skorbut ellen. Manapság leveleit gyakran használják fel saláták alapanyagaként.
A kőfali pintyő igényei és gondozása
Mint a legtöbb mediterrán növény, a kőfali pintyő is jól tűri a szárazságot. Ha egyszer megtelepítettük a kertünkben, akkor biztosak lehetünk benne, hogy gyorsan elszaporodik és sűrű talajtakaró szőnyeget alkot. Cserépben is kiválóan nevelhető, ilyenkor kora tavasztól a fagyok beálltáig virágzik.
Jól tolerálja a visszavágást. Meleg, napos helyre ültessük, humuszban gazdag, savanyú erdőtalajba.
A kőfali pintyő szaporítása
Nagyon egyszerűen szaporítható: indáit levágva és nedves földbe dugva igen hamar gyökeret fejleszt, és hajtani kezd. Emellett magjait is elszórja, így is képes szaporodni, akár járdalapok között is kihajt.
A kőfali pintyő betegségei és kártevői
Betegségei és kártevői nem ismertek.
Néhány érdekesség a növényről
Sok kőfali pintyőt találhattunk korábban, ha ellátogattunk Csucsára, a Boncza-Goga kastély udvarára.
Angol elnevezése, a borostyánlevelű varangylen a lennel való külsődleges hasonlatosságára utal.
(A képek forrása: pixabay.com)