A mézbogyó gyümölcseinek antioxidáns hatása, nagyobb a fekete eperfáénál, a kék áfonyáénál, a kökényénél, a szederénél és a fekete ribiszkéénél is. Mivel a gyümölcsnek kedvező az összetétele, ezért jótékony hatással bír a szív-és érrendszerre, hatékony gyulladáscsökkentő és fokozza szervezetvédekező képességét.
Mire jó a mézbogyó?
A mézbogyóval általában feldolgozott formájában találkozhatunk, mivel alkalmas gyümölcslevek, szószok, bor, lekvárok készítésére. Más gyümölcscsel társítva is kiválóan használható. Nem veszít értékéből mélyhűtéskor vagy aszalás során sem.
Milyen fajták alkalmasak termesztésre?
A mézbogyó termesztésére a hazai faiskola fajtaválasztékában kanadai és az orosz fajtákat találjuk meg. A mézbogyó fajtaválasztéka folyamatosan bővül, de még főként az orosz fajták találhatók meg. Az orosz fajták között megtaláljuk a Bakczarskaja Velikan fajtát, mely közel két méter magas, közép erős növekedésű, laza ágrendszerű bokor. Nagy gyümölcse megnyúlt alakú, puha húsú, édes-savanyú, jó ízű gyümölcs. Szedhető kézzel és géppel egyaránt. A Czulymskaja fajtának a bokra másfél méter magas, középerős a növekedése. A gyümölcs mérete közepesen nagy, íze enyhén savanykás kellemes ízű. Géppel is betakarítható és jól szállítható. A Jugana fajta középerős növekedésű, másfél méter magas, melynek a gyümölcse közepesen kemény húsú, kiváló ízű, a desszertek készítésére alkalmas gyümölcs. A Vostorg fajtának erős a növekedése, de laza bokrokat nevel. Enyhén savas ízű nagy gyümölcsei kézzel és géppel is betakarítható és jól szállítható. A Nymfa bokra másfél méter magas középerős növekedésű, közép nagy gyümölcsű kézzel, géppel betakarítható fajta.
Tetszik a mézbogyó, szívesen rendelnék a kanadai fajtákból (ezek is kívánnak porzót?)
Borealis és Tundra fajtákból.