Amikor kávét fogyasztunk, nem is gondoljuk, hogy a kávécserje lehet szép cserepes növény is. A gyümölcsmagot a „kávébabot” szinte mindenki ismeri, de kevesen tudják, hogy a növény kevés gonddal tartható a szobában.
Még a szobában nevelt cserje is megnőhet két méter magasra. Körülbelül fél méter magas növényt érdemes vásárolnunk.
A kávécserje gondozása
A kávécserjét nyáron kihelyezhetjük a szabadba, ha azonban kávét szeretnénk termeszteni, a virágzás alatt a hőmérséklet nem eshet tizennyolc fok alá. Keressünk számára naptól védett helyet.
Megfelelő gondozással a növény évente húsz-harminc centimétert növekszik, és szobában tartva is elérheti a két méter magasságot.
A kávécserje szaporítása
A kávécserjét nem nehéz szaporítani, lehet dugványról és lehet magról is. Ha dugványról szaporítunk, akkor a visszavágáskor kapott hajtáscsúcsokat használjuk. Négy-hat hétig tart amíg a gyökerek megjelennek.
Ha magról szaporítunk, igyekezni kell, mert sajnos a csírázóképesség rövid ideig tart: a magokat érés után azonnal vessük el, lehetőleg szaporító ládába. Ilyenkor gondoskodni kell, hogy a föld hőmérséklete megfelelő legyen. A csírázást követően a növénykék kerüljenek cserépbe, és még egy ideig tartsuk őket meleg helyen. Télen lehet a hőmérséklet nyugodtan alacsonyabb is.
Nem csak virágzik, termést is hozhat
A kereskedelemben két szobanövény fajtát találunk, a jelentősebb a Coffea arabica Arábiából származik. Ismert a törpe változata is, mely lassabban nő és kifejlett állapotában is alacsony marad.
Általában akkor virágzik a növény, amikor már elérte az egy méter magasságot. A fehér virágok fürtökben ülnek és a jázminéhoz hasonló illatot árasztanak. A virágzást követően jelennek meg gyümölcsök, a bogyók először zöldek, majd vörösek lesznek, végül az érési szakaszban válnak feketévé.
Milyen betegségei lehetnek a kávécserjének?
A növény nagyon ellenálló a betegségekkel szemben. A legtöbb betegsége gondozási hibára vezethető vissza.
Amikor lehullanak a zöld levelek, a növény túl sötét helyen áll, több fényre van szüksége. Tegyük világosabb helyre, de közvetlenül nap ne érje.
A barna levélszélek arra utalnak, hogy túl napos helyen áll a növényünk. Ilyenkor árnyékosabb helyet kell számára biztosítanunk. A teljesen megbarnult leveleket vágjuk le a növényről.
Ha a levelek fonnyadtak és elszáradnak túl magas a hőmérséklet, azonnal állítsuk hűvösebb helyre.
Amikor a levelek fényüket vesztik, túl sok napfényt kap a növény, lehetőleg keleti vagy nyugati fekvésű legyen az ablak.
A lisztharmat szürke vagy fehér lepedék formában jelenik meg a leveleken. Kevesebbet locsoljuk a növényt és megáll a a lisztharmat terjedése. Használhatunk az üzletekben kapható gombaölő szert is.
A levelek fonákján pajzstetvek jelenhetnek meg, ilyen esetben mindenképpen szükséges a vegyszeres kezelés.
A kávécserje, ha megfelelően gondoskodunk róla meglehetősen sokáig él, és díszíti lakásunkat.