Nemrégiben összefoglaltam, melyik három kertészeti könyv az én személyes kedvencem, ám ebben a cikkben egy kicsit kibővítem azoknak a könyveknek a listáját, amelyeket érdemes tanulmányozni, ha a kertészeti gyakorlatunknak elméleti hátteret is szeretnénk adni.
2005-ben az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg A praktikus kerti naptár – Jó ötletek egész évre című könyv, mely áttekinthető formában vázolja fel a kertész számára minden hónapban az aktuális kerti teendőket, melyeket sok információval, hasznos gyakorlati tanáccsal egészít ki. Azok a kertészek is haszonnal forgathatják, akik kezdők és azok is, akik haladók a kertészkedésben.
Tematikus kertészeti szakkönyvek
Szerencsére az általános kertészeti szakkönyvek mellett szép számmal akadnak olyanok is, amelyek egy-egy növény termesztésére, vagy más témarészletre fókuszálnak. Egy ilyen könyv Dr. Helyes Lajos: A paradicsom és termesztése című könyv, mely 1999-ben jelent meg és 233 oldalon keresztül csak a paradicsom termesztésével foglalkozik. Külön előnye a könyvnek, hogy magyar a szerzője, ezért a benne foglaltak a magyar viszonyokat veszik alapul.
Itt kell megjegyeznünk, hogy nagyon sok kertészeti szakkönyv lát napvilágot hazánkban is, ám a külföldi szerzők tollából született könyveket mindig kezeljük némi fenntartással, hiszen azok nem a hazai talaj-, fény- és csapadékviszonyokra íródtak. Tehát lehet, hogy egyik-másik növény kiválóan megél és óriási terméshozamot hoz Németországban, míg idehaza hiába próbálkozunk vele. Az ilyen növény sokak kedvét elveheti a kertészkedéstől, pedig csak arról van szó, hogy a könyv, amelyből a tudást vette a kertész, nem a hazai viszonyokra íródott. Keressük a magyar írók tollából kikerült könyveket, hiszen azok minden esetben a magyar viszonyokat veszik alapul.
Ugyan kiadását tekintve meglehetősen régi, az 1985-ben napvilágot látott Zöldbab- és zöldborsótermesztés című könyv, ám mai is hasznosítható tudásanyagot közvetít, és ezt is magyar szerzők írták, ezért teljes mértékben alkalmazható idehaza.