Egy jó kertész számára talán nincs annál bosszantóbb, amikor a szépen gondozott és ápolt pázsit elkezd mohásodni. Azonban a bosszúságon hamar felül kell kerekedni és meg kell keresni a megoldást, ami lehet, hogy nem egyszerű, de gondos ápolással, odafigyeléssel és nem kevés munkával megoldható.
Mi az oka annak, ha a gyep mohásodik?
Mivel a hely adott, amikor gyepet telepítünk, a terület fekvése meghatározza, hogy milyen gondozásra van szükség. Ha több órán keresztül tűző nap éri, akkor több öntözést igényel. Ha fákkal borított a területünk, jobban beárnyékolódik, a fák növekedésével az árnyék növekszik, nehezebben szárad alatta a talaj és a moha félék elszaporodásának a levegőtlen, savanyú talaj kedvező lehetőséget nyújt a megtelepedésre.
Milyen gondozással védekezzünk moha ellen?
Ilyenkor kitépjük növény közül a mohát és az oda nem illő gyomnövényeket és több hely jut a füvek számára.
Abban az esetben, ha nagymértékben elmohásodott a terület, szükség van a talaj mésztartalmának növelésére is. Ezt akkor tegyük, amikor már a mohától és gyomnövényektől megtisztítottuk a területet. Az égetett mészpor kiszórása után gereblyézzük a gyepet és alaposan öntözzük meg a területet.
Moha mellett a gomba is
Sajnos, amikor a gyepünkön megjelenik a moha, a gombák elszaporodása is társulhat hozzá. A gombák elszaporodása főleg az esős tavaszok következménye, mivel a sok csapadék kedvez elszaporodásuknak.
A gomba elszaporodása ellen a gyepgondozás során fűnyírással, a lenyírt fű eltávolításával védekezhetünk.