Hazánkban többnyire csak virágbolti forgalomban láthatjuk, vágott virág formájában, pedig évelő dísznövényként nevelhető kertben és lakásban egyaránt. Termete miatt nagy a növény hely igénye, úgyhogy, amikor döntünk termesztéséről számoljunk a helyének biztosításával, mivel a növény, ahogy idősebb lesz az egy méter magasságot is elérheti. Színpompában tündöklő virágai a hatalmas levelek között találhatók, melyeknek színe sárga, narancssárga és kék. A virágok mérete nagy: tizenöt-húsz centiméter és több héten keresztül nyílik.
A pompás papagájvirág (Strelitzia reginae) jellemzése
A növény igen nagy. Lédús, húsos gyökere mélyen a talajba hatoló és messzire terjedő. Töve elágazó, egy-egy elágazásban öt-hat hosszúkás levelet fejleszt, mely levelek a banán leveleihez hasonlók.
A pompás papagájvirág virágai virágzatban egyesülnek, melyet egy hengeres levélhüvely tart, ami a virágzat csúcsán elhajlik, és csónakszerű buroklevélként védi a virágot kinyílás előtt, kinyílás után pedig tartja azt. A buroklevelekben kifejlődött virágok egyenként egymás után nyílnak a madárfejre hasonlítanak, szirmuk dárda formájú narancssárgák és sötétkékek.
A pompás papagájvirág ( Strelitzia reginae) ültetése és gondozása
Tavasszal kiültethetjük a kertbe is, azonban nem szabad sem a tűző napra, sem pedig szeles helyre ültetni, mert levelei megégnek és a növény tönkre megy. Lehetőleg napfény csak a kora délelőtti órákban érje. Öntözzük rendszeresen és szükség szerint, de a túlöntözéssel vigyázzunk, nehogy a gyökerek kirothadjanak. Tápoldatozni havonta egyszer kell, amit az öntözővízzel keverve juttassunk a növénynek.
A pompás papagájvirág (Strelitzia reginae) szaporítása
A papagájvirág szaporítható magról is és tőosztással is. Tőosztással csak a terebélyes töveket célszerű szétvágni kétfelé, átültetéskor. Egy-két év kell ahhoz, hogy az így szaporított tövek regenerálódjanak.
Legcélszerűbb és leghatásosabb módja a papagájvirág szaporításnak a magról szaporítás. A fekete színű fényes magokat langyos vízben áztatni kell tizenkét órán keresztül, majd földkeverékbe két-három centire egymástól vessük el. Csírázásra húsz fok körüli hőmérséklet biztosítása mellett, negyven-ötven napra van szükség. A kikelt növényeket ezután ültessük át cserepekbe és biztosítsuk számukra a megfelelő hő és páratartalmat.
Nem tudom hogy miértnem virágzik mostmár 5éves.