A máriatövis Délkelet-Ázsiából származó, a fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó, kétéves, télálló növény. Európa mediterrán vidékein őshonos, de gyomnövényként Dél-Amerikában és Ausztráliában is előfordul.
Meleg éghajlatú területen kétéves növényként él. A máriatövist tarka bogáncsnak is szokták nevezni. Hazánkban is könnyen termeszthető, melegigényes, napfénykedvelő, szárazságtűrő faj.
A máriatövis gondozása
A homokos száraz talajt, napos helyet kedveli, az utak szélén nő. A máriatövis igénytelen növény, nincs különösebb gondozásra igénye , időnként megöntözhetjük, tápoldatozhatjuk. Hajlamos a magjait elszórni, egyébként szaporítása magvetéssel történik.
A máriatövis virágzása
Nagy sötét tőlevélrózsát képez, amely áttelel. Levelei fénylőek, a levéllemez márványozott, fehéren pöttyözött. A levélszél öblösen hasogatott, durván fűrészes. A tőlevelek és a szárlevelek is ülők.
Virága a szárak csúcsán áll, öt-hat centiméter átmérőjű, színe bíbor lila, nagyon ritkán fehér színű. A virágfészek függelékének széle tövisekben végződik, a fészekpikkelyek merevek.
Júniustól augusztusig virágzik.
A máriatövis betakarítása
Száraz kemény szárát egyes vidékeken tüzelőként használták.
A máriatövis felhasználása
Magja keserű, vízhajtó, erősítő hatású szer. A máriatövismag fő hatóanyaga a szilimarin gyorsítja a májsejtek újraképződését, ezért gombamérgezéskor nagy dózisban szilimarint is adagolnak a betegnek. Regenerálja a májszövetet, élénkíti az epét és görcsoldó hatású.
Allergiás betegségek ellen is hatásos szer. Az allergia egyik kiváltó oka a szervezetben felgyülemlett mérgezőanyagok jelenléte, melyek kiürítését felgyorsítja a máriatövismag-tea rendszeres fogyasztása.
Érdemes évente két-három hetes máriatövismag kúrát tartani egészségmegőrző célból.