„Kék nefelejcs, kék nefelejcs virágzik a, virágzik a kert alján…”
Egy középkori német legendában olvashatjuk: amikor Isten már minden növényt elnevezett, egy apró virágocska odakiáltott neki: “ne feledkezz meg rólam!”- talán innen kapta szép nevét.
Világszerte elterjedt fajok a nefelejcs-fajok, az egynyári és kétnyári évelő fajokból a nemzetség körülbelül száz fajt tart számon. Új-Zéland területén jelent meg több faja, az eredeti nefelejcset pedig Európa és Ázsia területére betelepítették. A nefelejcs a borágófélék családjához tartozik, melyen belül egyaránt megtalálhatók az egyéves és évelő növények is. A legtöbb nefelejcsnek egy centiméter átmérőjű, kék vagy fehér színű, ötszirmú virága van. A virágok közepe színtől függetlenül, sárga és meghajló virágba tömörül. Könnyen szaporodó növény, főleg mocsaras, folyók menti élőhelyeken. Kedvelt tavaszi növény, melynek tudományos neve a görög nyelvből „egérfület” jelent.
A nefelejcs (Myosotis) jellemzése
A növény levelei kissé szőrösek, élénk zöldek. A nefelejcs félárnyékban érzi magát legjobban, de ha napos helyre ültetjük, alkalmazkodik környezetéhez. Nem sok gondozást igényel nevelése, száraz tavasz és nyár esetén öntözzük rendszeresen. A tápanyagban gazdag, humuszos talaj a legmegfelelőbb számára. Páradús, nedves területeken gyorsan szaporodik.
A nefelejcs (Myosotis) ültetése és gondozása
A nefelejcs szegély és szőnyegnövényként is kiválóan alkalmas, illetve vázában, vágott virágként is díszíthetjük vele az ünnepi asztalt.
Magról szaporítását a nefelejcsnek tavasz végétől kora nyárig vethetjük kerti ágyásba. A magok előnevelését a fagyok elmúltával kezdhetjük, cserepekben jó vízáteresztő képességű földben. A csírázás tíz-húsz nap alatt megtörténik, a kikelt növényeket fokozatosan szoktassuk és a fagyok elmúltával ültessük ki eredeti helyükre. Következő évben, már ha elszórja a magját, a szaporodás magától megtörténik.
A tavaszi hagymások közé ültetve tavasszal a sárga vagy piros tulipánok között szép látványt nyújt a kéken viruló nefelejcsszőnyeg. Szép kísérő növény, ami kitölti a tavaszi ágyás üres foltjait a hagymás növények szárai között.
Fajtaváltozatai: az erdei/kerti nefelejcs, a mocsári nefelejcs és a nagylevelű kaukázusi nefelejcs.