Régen nem volt ritka az, hogy több generáció lakott egy fedél alatt, együtt nőtt fel a gyermek a szülőkkel és nagyszülőkkel, így a kert sok szép emléket megőrzött. Sajnos az elmúlt évtizedek gondoskodtak arról, hogy a családok elkülönüljenek, vagy minél távolabb legyenek egymástól. Az utóbbi időben egyre többen felismerik a lehetőségét a többgenerációs együttélésnek, melyben az idősek és fiatalok egy fedél alatt laknak és sokat tanulnak egymástól. Ha ehhez még társul egy többgenerációs kert is, megmaradnak a hagyományok, bővülnek a lehetőségek, hiszen a gyerekeknek különleges élményt nyújt, ha együtt dolgozhatnak a kertben szüleikkel, nagyszüleikkel.
Idősek és fiatalok a kertben
A kertben kialakíthatunk egy árnyékot adó fa alá homokozót a kicsiknek, ülőhelyeket az idősebbeknek. A magas ágyások kialakításával megkönnyítjük a növények termesztését, hiszen nem kell nagyon mélyre hajolni, nem fog megfájdulni a hátunk. Természetesen figyelembe kell venni mindenkinek az igényét, elnézőnek kell lenni egymással. Célszerű a gyerekek részére saját ágyást készíteni, amelyben tetszése szerint kertészkedhet, és büszke lehet a saját maga által ültetett és termesztett növényekre.
A kerti munka és a tanítás, a tudás átadása életörömöt biztosít az idős emberek számára, kreativitást és önértékelést jelent. A kerti munka tevékenységein keresztül, tartósan javul a mozgékonyság, ügyesség. Az évszakok váltakozása a kertben, a természet megélése, a kert látványa mind pozitívan hatnak az érzékekre.
Hozzuk vissza a régi fajtákat, az elfelejtett gyümölcsöket!
Talán a legjobb útravaló, amit egy nagyszülő adhat az unokáknak, ha megismerteti a Teremtő által felkínált lehetőségekkel, ha megtanítja a természet, a föld szeretetére, arra, hogy teremtsen, hozzon létre valamit Isten gyönyörűségére, saját maga és mások örömére.