Kedvelt szobanövény, ami ugyan a trópusokról származik, de mivel kevesebb fénnyel is megelégszik és a szárazabb környezet sem károsítja, jól alkalmazkodik a lakásban tartás körülményeihez. Gondozása nem okoz bonyodalmakat, egyszerűen tartható ezért bátran használhatjuk lakásunk díszeként.
A növény fiatal leveleit fejlődése során piros színű burok védi , ami a levél kifejlődésekor lehull. A szobafikusz levelei sötétzöld színűek, fényes bőrszerűek és húsz-harminc centiméter hosszúak.
A növényt őshazájában haszonnövényként tartják, tejszerű nedvét, mely kaucsukot tartalmaz a gumikészítés alapanyagának használják.
Milyen gondozásra van szüksége a szobafikusznak?
A növény gondozása igazán egyszerű. Nincs különösebb talajigénye, megfelel számára az általános virágföldbe való ültetés. Nem szükséges az évenkénti átültetés sem, elég kétévente átültetni. Ha már túl méretes a növényünk és nehezen tudjuk mozgatni, egyszerűen csak a föld felső rétegét szedjük le és cserjük ki a földet, ezzel is biztosítva a tápanyag utánpótlását.
Nyáron, amikor nagy a meleg, két-három naponta öntözzük, lehetőleg esővízzel és csak annyira, hogy ne száradjon ki, nem szabad, hogy álljon alatta víz. Télen ritkább öntözést igényel, csak annyi vizet kapjon, hogy ne száradjon ki a növény. Tápoldatozni csak a nyár időszakában szükséges, két-három hetente.
Hogyan szaporítható a szobafikusz?
Tavasszal vagy nyár elején szaporíthatjuk a szobafikuszt levél vagy szárdugványról. Lehetőség szerint az idősebb példányok fiatal oldalhajtásait használjuk tovább szaporításra. A három, öt leveles csúcshajtásokat a levél felett vágjuk le, a vágási felületet vízbe mártva akadályozzuk meg a váladékozást, majd ültessük el a dugványokat. Ezeket a dugványokat edénnyel együtt tegyük műanyag zsákba és helyezzük szórt fénnyel ellátott helyre, ahol a hőmérséklet húsz-huszonnégy fok körüli.
A levéldugványok esetében is hasonlóképpen járjunk el, itt egy levelet távolítsunk el a szárral és a törzs egy darabkájával együtt, tegyük vízbe, majd rakjuk az ültető közegbe. Ugyanúgy kezeljük, mint a szárdugványokat.
A szobafikusz betegségei
Ha azt tapasztaljuk, hogy a növény levelei el kezdenek sárgulni, valószínű, hogy túlöntöztük, vagy kevés a fény a növénynek.
Megtámadhatják a növényt takácsatkák, melyeket a leveleken megjelenő finom kis háló jelzi. Végezzünk párásítást a leveleken, mellyel megakadályozhatjuk a kártevők elterjedését.
Ha a levelek lehajlanak, lankadttá válnak, valószínű kevés a növénynek a víz. Ebben az esetben gondoskodjunk vízutánpótlásról és figyeljük jobban a növény vízigényét.
Figyelem! –a növény tejnedve mérgező! A gyerekekkel és háziállatokkal legyünk elővigyázatosak, lehetőleg ne engedjük őket a növény közelébe jutni.