A kisebb szőlőbirtokokon a hagyományos termesztésben a termésbetakarítás helyett szüretről beszélünk. A szüret azonban többet jelent az egyszerű munkánál, mivel egy vidám, ünnepi hangulatú esemény, mely szorosan kapcsolódik a rokonok, barátok találkozásához, mulatságokhoz, ünnepi felvonulásokhoz, a hagyományos népszokásokhoz.
Érzelmi töltéstől mentesen utalhatunk a termésbetakarítás elnevezés használatával az árutermelő szőlőtermesztés e nagy jelentőségű technológiai műveletére. A termésbetakarítás számos részfeladatra osztható, úgymint a termésbecslésre, a munkavégzés idejének, illetve az egyes fajták sorrendjének meghatározására, a kézi és gépi eszközök, a munkaerő biztosítására, a szüreti adminisztráció előkészítésére, a szedési és feldolgozó kapacitás összehangolására, a termés leszedésére, összegyűjtésére, valamint a feldolgozás helyére történő szállításra.
A szőlő érettségének megállapítása
Termésbecslés és érettség megállapítása azért fontos előkészítő művelet, mert ennek ismeretében tervezzük meg a kézi, illetve a gépi szüret lebonyolítását. A korai szüret nagyon sokszor minőségrontó hatású, mivel a túl korán szedett szőlő cukortartalma alacsony lesz.
A szüret időpontjának megválasztásakor figyelembe kell venni a növényvédelmi várakozás idejét is. Ez nem csak az étkezési szőlőknél, hanem a borszőlők esetében is nagyon fontos tényező. A szüretrothadás elleni készítmények gátolhatják a must erjedését.
Az étkezési szőlő esetében a termés beltartalmi értékei mellett törekedjünk a fürtök tetszetős megjelenésére is. Fontos, hogy a szőlőfürtök az érettség benyomását keltsék, a bogyók jól színesedettek és kellően duzzadtak legyenek. Csemegeszőlőnél nem feltétlenül a magas cukortartalom, hanem a zamatok kellő intenzitásának kialakulása a cél.
A termés őrzése a szüretig. A szüret előtt fokozott figyelmet kell fordítani a termés őrzésére, a vagyonvédelmi feladatok hatékony ellátására, a seregélyek elleni védekezésre is.
A legmegbízhatóbb, bár kétségkívül legdrágább és legnagyobb munkaerőt igényel a madár háló kihelyezése.
A szőlőbetakarítás módjai
Kézi szedés és puttonyozás kisebb szőlőterületeken még ma is alkalmazott szüretelési módszer. A szüretelők a szőlőt éles késsel vagy szüretelő ollóval szedik és vödörbe rakják és a termést puttonyokba gyűjtve hordják a présházakba vagy egy járművön elhelyezett gyűjtőtartályba. A puttony régebben puha fából, ma már napjainkban műanyagból készült edény, melyet a puttonyosok hevederek segítségével hordanak a vállukon. Ez a munkafolyamat nagyon nehéz és munkaigényes folyamat.
A kézi szedés és műanyagládás szállítás a vödrös szedés módszerénél hatékonyabb, mivel a ládák használata leegyszerűsíti a munkavégzést.
A szőlő gépi szüretelése
A gépi szüret előnyei: a termés rövid idő alatt takarítható be a munkaszervezés sokkal egyszerűbb, költsége a kézi szüretnél lényegesen kevesebb, bármilyen napszakban lehet végezni.
A gépi szüret hátrányai: az önjáró gépeknek magas a beszerzési ára, esetenként nagy lehet a
termésveszteség, kis szőlőterület esetén a szüretelő gép nem használható ki gazdaságosan, valamint a szüretelő gép nem alkalmazható a túlérett, aszúsodó szemek betakarítására.