A vakond elsősorban a hűvös, nedves talajban érzi jól magát, hiszen ott találja meg táplálékát, melyek a földigiliszta, a pajor, a drótférgek, a lótetű.
Megjelenése nem évszakhoz kötött, az év minden szakában megjelenhet, igazán nem is jelentene veszélyt, mert hasznos a tevékenysége, hiszen azokat a kártevőket pusztítja el, amelyek kárt okozhatnak növényeink számára. Azonban, ha kitúrja növények gyökereit, melyek később kiszáradhatnak, vagy apró föld dombocskák jelennek meg a gyepszőnyegünkön, már nem tudunk barátságot kötni vele.
Kerüljük a vegyszeres védekezést!
A vakond elleni védekezés egész évre kiterjed, egyszerű lenne valamilyen erős vegyszerrel megoldani, de ezzel több kárt okoznánk, hiszen mérgeznénk a talajt. Inkább kerüljük el ezt a módszert, és alkalmazzunk mechanikai módszereket erre a célra.
Ne feledjük, a vakond védett állat!
A másik módszer lehet a kiöntéses módszer, mely célravezető lehet, de ha jön az utánpótlás már nem igazán éri meg a költségek miatt.
Védekezhetünk szagokkal, mivel a vakond szaglása nagyon fejlett és kifinomult a kellemetlen szagokra. Régi bevált módszerek voltak, amikor petróleumos vagy gázolajos rongyot raktak a járatokba, a vakond elhagyta azokat a helyeket. Egy idő után azonban már megszokja ezt is és nem vezet célra a módszer.
Ugyanígy járhatunk a kellemetlen, erős illatú növényekkel is, mint például a fokhagyma, bodzaág, de önthetünk a járatokba kávézaccot, savanyúság levét is.
Legbiztonságosabb módszer a vakond elleni védekezésre
A vakondcsapda is egy környezetbarát, békés módszer, de itt is gondoskodnunk kell a vakond további sorsáról.
Bevált és gyakori lehetőség a pezsgős üveg leásása a földbe, mely süvítő hangot ad, amikor fúj szél, és a zaj miatt tovább áll kis barátunk.
A kereskedelemben kaphatóak különböző füstpatronok, melyek szintén segíthetnek a vakondtól megszabadulni.
Jó módszer lehet még, amikor a vakond járatait megnyitjuk a két végén, és a levegő átjárja, huzatot okoz, mely továbbállásra készteti és elüldözi.
Bármelyik módszert alkalmazzuk, ne feledjük el, hogy a természet védelme a legfontosabb. Nem mindegy, mit hagyunk a jövő számára. A természet körforgása úgy lett megteremtve, hogy helyet kapjanak benne az állatok is, és növények is megfelelően tudjanak fejlődni.